پرهیز غذایی برای باروری

پرهیز غذایی برای باروری

وضعیت تغذیه و سبک زندگی شما قبل از بارداری در افزایش قدرت باروری و رشد کودک مؤثر است. تغذیه در این دورۀ حساس، نه تنها در رشد کودکتان تأثیر دارد، بلکه می‌تواند در سلامت بلندمدت او در زندگی نقش مهمی داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است شما و همسرتان به رژیم غذایی خود در دورۀ قبل از بارداری توجه داشته باشید و از مصرف مواد مضر احتمالی پرهیز کنید. در این مطلب با مواد غذایی ممنوع برای باروری آشنا خواهید شد.

موارد منع مصرف مواد غذایی قبل از بارداری

مواردی که ‌باید در زمان آماده ‌شدن برای بارداری از مصرف آنها پرهیز کرد، عموماً همان موادی است که باید در زمان بارداری مصرفشان را قطع یا محدود کرد. بارداری تعهد سنگینی برای بدن شماست، در نتیجه بدنتان باید در بهترین وضعیت ممکن قرار داشته باشد. شما مانند ورزشکاری هستید که خود را برای مسابقه آماده می‌کند. غذاهایی که پیش از بارداری مصرف می‌کنید، در زمان بارداری بر کودکتان تأثیر دارد. گذشته از تمام این موارد، اندام‌های حیاتی کودک بسیار سریع شروع به شکل‌گیری می‌کنند، حتی پیش از این که فرد به بارداری خود پی ببرد. بنابراین اگر احتمال می‌دهید که باردار هستید، نباید با مصرف برخی مواد مضر به جنینتان آسیب برسانید. در مورد اثر برخی مواد غذایی روی باروری بدانید:

دانه سویا و غذاهای تهیه‌شده با سویا

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مقدار زیاد پروتئین سویا می‌تواند قدرت باروری را به شدت کاهش دهد. اگرچه مصرف کم سویا مشکل‌ساز نیست اما اگر دارای مشکلات مرتبط با ناباروری هستید، ممکن است کاهش مصرف شیر سویا و سایر فرآورده‌های سویا در رژیم غذایی‌تان مؤثر باشد.

قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا

نتایج تحقیقات در مورد تأثیر کافئین در قدرت بارداری مشخص نیست، اما بسیاری از محققان معتقدند مصرف بالای موادی که حاوی کافئین است مانند قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا می‌تواند توانایی باروری را در زن و مرد تحت تأثیر قرار دهد. اگر در مورد مصرف آن شک دارید، بهتر است ریسک نکنید و مصرف آن را قطع یا تا حد ممکن محدود کنید.

پروتئین‌های حیوانی خام یا نیم‌پز و لبنیات غیرپاستوریزه

مصرف تخم‌مرغ، گوشت یا ماهی خام یا نیم‌پز و لبنیات پاستوریزه‌نشده می‌تواند شما را در معرض خطر عفونت سالمونلا، لیستریا یا سایر باکتری‌هایی قرار دهد که توسط مواد غذایی منتقل می‌شود. این باکتری‌ها می‌تواند برای سلامت شما و جنین خطرناک باشد. خطر عفونت لیستریایی در زنان باردار ۲۰ برابر بیشتر از سایر بزرگسالان سالم است. به جای نگرانی بهتر است تخم‌مرغ، گوشت و ماهی را به خوبی بپزید.

ماهی‌های حاوی جیوهٔ زیاد

اگرچه مصرف ماهی در دوران پیش از بارداری و بارداری بسیار مفید است، اما باید توجه کنید که سطح جیوۀ بالای برخی از ماهی‌ها می‌تواند برای شما مضر باشد. ماهی‌های بزرگ و آب‌های گرم مثل شمشیرماهی، قباد و همچنین کوسه دارای میزان بالایی از جیوه هستند که می‌تواند برای مدت زیادی پس از مصرف در بدن شما باقی بماند. مقدار زیاد جیوه می‌تواند برای سلامت خودتان و همچنین رشد سیستم عصبی جنین مضر باشد. سعی کنید از مصرف ماهی‌های بزرگ و چرب پرهیز کنید و انواع کوچک‌تر مانند قزل‌آلا، سالمون و میگو را مصرف کنید.

توجه داشته باشید که اگر بیشتر یا کمتر از حد مجاز و مورد نیاز مواد غذایی مصرف کنید، قدرت باروری شما کاهش می‌یابد. اگر مصرف چربی شما بسیار زیاد یا بسیار کم باشد، سطح استروژن بدنتان به ‌هم می‌ریزد و در نتیجه قدرت بارداری شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی و وزنتان مناسب است. این فعالیت‌ها به سود شماست و کمک می‌کند تا کودک شما در آینده، جسمی سالم داشته باشد.

در مورد مصرف ماهی در بارداری بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مربتط