افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

افزایش شانس باردار شدن در دوران شیردهی

برای کم بودن فاصلۀ سنی بین کودکان‏، برخی از خانواده‌ها ممکن است در دوران شیردهی تصمیم به بارداری مجدد بگیرند. قبل از هر تصمیمی در این مورد، حتماً یادتان باشد که بارداری مجدد قبل از بهبود بدن مادر ممکن است برای شما و کودکتان مناسب نباشد. در واقع، بارداری مجدد در زمانی که کودکتان هنوز شیر می‌خورد گاهی می‌تواند باعث شیر نخوردن کودک و شروع تغذیه با شیر خشک می‌شود که برای کودک جایگزین شیر مادرش نمی‌شود. با تمام اینها اگر والدین اصرار به باردار شدن مجدد دارند و اینکه چگونه باید چنین کاری را انجام دهند، موضوعی است که این مطلب به آن پرداخته و بهتر است شما نیز در صورت داشتن تصمیمی برای دوباره باردار شدن در طول دوران شیردهی، اطلاعاتی را در این رابطه داشته باشید.

شیردهی و توقف تخمک‏‌گذاری

باردار شدن در دوران شیردهی ممکن است ساده نباشد، زیرا شیردهی عموماً مانع از بارداری می‏‌شود. اما این هرگز به معنای غیرممکن بودن بارداری هنگام شیردهی به نوزاد نیست. اگر شبانه‌‏روز به کودک خود شیر می‏‌دهید، ممکن است بازگشت پریود شما بعد از زایمان بیشتر طول بکشد. اما اگر به کودک خود شیر خشک می‌دهید یا در طول شب به او شیر نمی‌دهید، عادت ماهانۀ شما معمولاً طی سه یا چهار ماه برمی‏‌گردد. نظر عمدۀ متخصصان بر این است که شیردهی باعث متوقف شدن ترشح هورمون‌هایی می‌شود که تخمک‌گذاری را شروع می‌کنند.

بنابراین، هرچه دوران شیردهی بیشتر ادامه پیدا کند که بسیار تصمیم درست مادرانه و قابل احترامی برای یک کودک است، باردار شدن مشکل‌تر می‌شود. تخمک‌گذاری شما ممکن است چند ماه بعد از شروع شیردهی آغاز شود، اما از آنجا که اگر عادت ماهانه شروع نشود، شما متوجه تخمک‌گذاری نخواهید شد، احتمالاً متوجه این تخمک‌گذاری نیز نمی‌شوید. برای محاسبۀ دقیق زمان تخمک‌گذاری لازم است که حداقل یک یا دو دورهٔ عادت ماهانه را بگذرانید تا بتوانید زمان دقیق تخمک‌گذاری و در نتیجه زمان مناسب برای اقدام به بارداری را پیدا کنید. پس بهتر است برای بارداری مجدد عجله نکنید و مزایای شیردهی را از خود و کودکتان دریغ نکنید.

افزایش احتمال بارداری در دوران شیردهی

درصورتی‌که با تمام موارد گفته‌شده قصد دارید باز هم در دوران شیردهی باردار شوید، راه‌هایی برای افزایش احتمال بارداری در این دوران و تسهیل بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری به حالت عادی وجود دارد. یکی از این راه‌‏ها از شیر گرفتن کودک در شب یا پرهیز از شیردهی به کودک، حداقل به مدت شش ساعت در شب است که برای یک نوزاد تازه‌متولدشده اصلاً مناسب نیست. انجام این کار به بازگشت چرخۀ تخمک‌گذاری کمک می‏‌کند و هورمون‏‌ها را سریع‌‏تر به حالت عادی بازمی‌گرداند.

شروع سرلاک یا مواد مغذی جامد و تلاش برای کاهش زمان شیر دادن به کودک در طول روز نیز می‌تواند مؤثر باشد، درواقع با این کار، بدن متوجۀ پیام به اتمام رسیدن دوران شیردهی می‌‏شود و هرچه سریع‌‏تر به چرخۀ تخمک‌گذاری عادی خود برمی‏‌گردد. در برخی از زنان چرخۀ تخمک‌گذاری به سرعت بازمی‌گردد و مشکلی برای باردار شدن وجود ندارد، اما در برخی زنان چرخۀ تخمک‌گذاری تا توقف کامل دوران شیردهی به حالت عادی بر‏نمی‌گردد.

فقط فراموش نکنید که تحت هیچ شرایطی به کودکان شیرخوار زیر شش ماه، با تشخیص خودتان و دیگران مواد غذایی جامد یا هر چیزی غیر از شیر خودتان را ندهید و برای شروع مواد غذایی کمکی حتماً با نظر پزشک کودکتان شروع به این کار کنید. فراموش نکنید که بارداری مجدد باعث شیر نخوردن کودک شما می‌شود و با این کار شما کودکتان را خیلی زود از مزایای یک تغذیهٔ مناسب محروم کرده‌اید، پس بهتر است با در نظر گرفتن نکات مهمی در رابطه با سلامت کودک و بهبود خودتان تصمیم به چنین اقدامی بگیرید و سلامت کودکتان را فدای داشتن فاصلهٔ سنی کم در بچه‌ها نکنید.

در مورد دوران شیردهی بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط