مصاحبه با پرستار بچه

مصاحبه با پرستار بچه

بعد از پیدا کردن یک پرستار برای کودکتان که به نظر شما می‌تواند مورد مناسب‌تری نسبت به مهدکودک یا مراقبت توسط خویشاوندان باشد، احتمالاً می‌خواهید بدانید چگونه پرستار بچه را برای کار آماده کنید؟ خود شما می‌توانید با ترتیب دادن یک مصاحبهٔ شخصی با او و پرسیدن سؤال‌هایتان، هم یک جو صمیمانه به وجود بیاورید و هم با او بیشتر آشنا شوید. برای شروع بهتر است چند بار از پرستار بخواهید که وقتی شما خانه هستید بیاید و با کودکانتان بازی کند. از این زمان برای انجام کارهای خانه استفاده کنید و از خانه بیرون نروید، زیرا مطمئنید اگر مشکلی پیش بیاید شما همان‌جا هستید. همچنین با این قرار کوتاه می‌توانید برخورد او با کودکتان و رفتار کودکتان را برای اولین بار با او ببینید. در این مطلب می‌توانید با نکات و راهنمایی‌هایی برای اولین قرارهای بین شما و پرستار کودکتان آشنا شوید.

نکاتی برای آمادگی و انجام یک مصاحبه

راهنمایی‌ها و پیشنهادهایی وجود دارد که والدین می‌توانند با در نظر گرفتن آنها یک برآورد کلی از عملکرد پرستار کودکتان برای اولین بار به دست آورید. برخی از این پیشنهادها شامل موارد زیر است:

سطح مهارت و آموزش پرستار را بسنجید: شما می‌توانید مهارت پرستار دربارهٔ مسائل ایمنی مثل احیای قلبی تنفسی را ارزیابی کنید و علاوه بر آن بپرسید که آیا کمک‌های اولیه در موارد خفگی کودک را می‌داند و آیا می‌داند در صورت آتش‌سوزی یا دیگر شرایط اضطراری چه باید بکند. همچنین به مواردی مثل عوض کردن پوشک کودکتان توسط او نگاه کنید.

نحوهٔ برقراری ارتباط او با کودکان را ببینید: اگر بپرسید که آیا کودکان را دوست دارد؟ بدیهی است به شما بگوید عاشق بچه‌هاست، بنابراین می‌توانید سؤال خود را به شکلی بپرسید که جواب کامل‌تری بگیرید و مثلاً سؤالاتی مثل «چرا کار با بچه‌ها را دوست دارید؟» و «چه چیزی را در مورد مراقبت از کودکان دوست دارید؟» را امتحان کنید و به چگونگی ارتباط برقرار کردنش با کودک دقت کنید.

رفتارش را هنگام موارد خاص بررسی کنید: در مورد عمل نکردن کودکتان به خواست پرستار از او سؤال کنید که وقتی کودکتان از دستوراتش سرپیچی می‌کند او چه خواهد کرد؟ و بعد عمل کردن به گفته‌هایش را از نزدیک مشاهده کنید.

در مورد کودکان دیگرتان سؤال بپرسید: اگر شما کودکان دیگری دارید از او سؤال کنید که آیا علاقه‌ای به این دارد که آنها را با بازی یا فعالیت‌های دیگر سرگرم کند. آیا می‌تواند مسئولیت تمام بچه‌ها را به عهده بگیرد؟ اگر دارد چه برنامه‌هایی برای کودکان بزرگ‌تر دارد؟

میزان توجه به کودکتان را مشاهده کنید: میزان علاقه و توجهش را به شکلی که متوجه نشود بررسی کنید، زیرا شما مسلماً کسی که کودکتان را جلوی تلویزیون یا کامپیوتر بنشاند و چشمش دائماً‌ به گوشی‌اش باشد و کودکتان را نادیده بگیرد نمی‌خواهید.

عمل به برنامهٔ روزانهٔ کودک را زیر نظر بگیرید: برنامهٔ روزانهٔ کودکتان را به او بگویید و توضیح دهید که می‌خواهید چه برنامه‌ای را دنبال کند و مراسم روتین قبل از خواب کودک و روال حمام و غذا خوردن را برایش توضیح دهید. اگر قرار است آشپزی کند یا غذایی را گرم می‌کند، ‌کار با اجاق گاز یا مایکروویو را به او نشان دهید. اگر به کودکتان شیر مادر یا شیر خشک می‌دهید، ‌اطمینان حاصل کنید که روش صحیح آماده کردن شیر خشک را می‌داند.

در مورد قوانین خانه صحبت کنید: دربارهٔ ‌قوانین خانه مثل ممنوعیت سیگار صحبت کنید. به او بگویید دوست ندارید جلوی کودکتان هر ناسزایی گفته شود و حتماً هر گونه محدودیتی مثل محدودیت زمان تماشای تلویزیون یا عدم تماشای برخی برنامه‌ها یا گوش کردن به انواع خاصی از موسیقی را وقتی کودکتان بیدار است به او بگویید. همچنین پیشاپیش به او بگویید که کودکتان چه کارهایی را می‌تواند یا نمی‌تواند انجام دهد و چه چیزهایی برای کودکان بزرگ‌تر ممنوع است.

به خاطر داشته باشید وقتی پای ایمنی و آسایش کودکتان در میان است، هیچ سؤالی بی‌ربط نیست، پس به غریزهٔ خود اعتماد کنید و حتی اگر پرستار به همهٔ سؤالات شما به شکل رضایت‌بخشی پاسخ گفت، ولی باز هم احساس خوبی درباره‌اش ندارید، بهتر است او را استخدام نکنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط