چهار سال و ۱۰ ماه: رازداری

این هفته آخرین هفته از چهار سال و ۱۰ ماهگی کودک شماست و از هفتهٔ بعدی او چهار سال و ۱۱ ماهه خواهد شد و دیگر چیزی تا روز تولدش نمانده است. در این مطلب با بخشی از روزهای زندگی یک کودک چهار سال و ۱۰ ماهه آشنا شوید.

رازداری

فرزند شما هم ممکن است پچ‌پچ کردن را دوست داشته باشد، چون کودکان چهار ساله‌ عاشق رازها هستند و شیفتهٔ داشتن اطلاعاتی که دیگران ندارند. از آنجا که بچه‌ها در سن پیش‌دبستانی از کسب استقلال لذت می‌برند، دانستن رازها به آنها احساس کنترل و تسلط می‌دهد. آنها تصمیم می‌گیرند که دیگران چقدر درباره‌ٔ یک موضوع بدانند. توجه داشته باشید که این اتفاق پیش‌درآمد خواستن و نیاز به حریم خصوصی بیشتر است. همچنین بچه‌ها در این سن کم‌کم می‌فهمند کلماتی که بر زبان می‌آورند قدرت دارند. در واقع، کلمه‌ها قدرت محروم کردن، آزردن یا خوشحال کردن کسی را دارند.

در حینی که فرزندتان این قدرت جدیدش را آزمایش می‌کند، حواستان به رنجش دوستانش هم باشد. روابط با دوستان جدید هنوز برای او قلمروی تازه‌ای است. او در تلاش است که در بین آنها پذیرفته شود و بفهمد جای او کجاست. اگر رازهایش انحصاری است و دیگران را به عمد از آن محروم می‌کند، این عادت می‌تواند نتیجه‌ٔ معکوس بدهد و وقتی دیگران او را از دانستن رازی در بین خودشان محروم می‌کنند، احساساتش جریحه‌دار شود. پس این موضوع را هم به او یادآوری کنید که اگر دوستانش با او رازهای شخصی خود را در میان می‌گذارند، او هم می‌تواند یک راز شخصی‌اش را که خودش صلاح می‌داند با آنها در میان بگذارد.

همچنین به او بگویید که بعضی از رازها باید به اشتراک گذاشته شود. مثلاً اگر کسی کار نامناسبی انجام داد یا وقتی کسی با یک رازداری می‌تواند صدمه ببیند. اما توجه داشته باشید که تشخیص تفاوت بین رازهای خوب و بد برای یک بچه‌ٔ پیش‌دبستانی دشوار است. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که فرزندتان می‌داند که او می‌تواند هر نوع رازی را به شما بگوید و شما عصبانی نخواهید شد که دیگران را لو داده است، حتی اگر به شما بگوید که برای تولدتان چه هدیه‌ای خواهد گرفت.

همین‌طور به کودک بگویید که اگر فرد بزرگسال دیگری از او بخواهد که رازی را نگه دارد، همیشه باید فوراً به شما بگوید. متأسفانه، هرچه هم که ما از فکر کردن در موردش بیزار باشیم، اما آزارگرهای جنسی کودکان وجود دارند و آنها اغلب کودکانی را که می‌شناسند یا حداقل با آنها آشنا هستند طعمه قرار می‌دهند. یکی از اولین سرنخ‌های چنین چیزی می‌تواند این باشد که یک بزرگسال از یک کودک خواسته باشد رازی را نگه دارد.

در مورد کودک‌آزاری و خبرچینی در کودکان بیشتر و کامل بدانید.

نکتهٔ والدین: ژل ضدعفونی‌کننده‌ٔ دست

بسیاری از والدین‌ در مورد اثر ژل ضدعفونی‌کننده‌ٔ دست قسم می‌خورند. اما برای کابرد مفید، باید مطمئن شوید که فرزندتان از آنها به شکل مناسب استفاده می‌کند. اولاً یک اشتباه شایع استفاده نکردن از ژل کافی است، یعنی مقدار مناسب از ژل به فرزندتان بدهید، نه فقط یک ذره. خطای دیگر هم نمالیدن آن به کل سطح دست است، چون مثلاً تعداد زیادی میکروب در زیر ناخن‌ها پنهان می‌شوند.

ژل‌های ضدعفونی‌کنندهٔ دست نقاط ضعفی هم دارند. استفادهٔ زیاد از آنها می‌تواند منجر به ساییدگی و خشکی پوست شود. مراقب وجود ترک روی دست‌های فرزندتان که درهای بازی برای ورود عفونت هستند باشید. همچنین، ضدعفونی‌کننده‌ها نمی‌توانند از پس دست‌های واقعاً چرک و کثیف بربیایند، زیرا میکروب‌ها می‌توانند در زیر چرک مخفی شوند. اگر دست‌ها به وضوح کثیف هستند، فرزندتان را به همان روش خوب و قدیمی آب و صابون ترغیب کنید.

مطلب آموزش شستن دست به کودکان را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط