کودک از چه سنی می‌تواند با پتو بخوابد؟

کودک از چه سنی می‌تواند با پتو بخوابد؟

برای استفاده از پتو در تخت کودکتان تا یک سالگی او صبر کنید. بنا به نظر کارشناسان، رختخواب نرم یا وجود پتو و بالش در تخت نوزاد، ریسک خفگی یا سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می‌دهد. جایگزین‌های بی‌خطر برای پتو، یک لباس‌خواب سرهمی، کیسهٔ خواب کودک و پتوهای پوشیدنی هستند. بر اساس احتمال آمار، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد از ۱۲ ماهگی کاهش پیدا می‌کند.

همچنین از ضربه‌گیر تخت، غلت‌گیر نوزاد، تشک‌های خاص یا هر چیز دیگری که ادعا می‌شود ریسک سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش می‌دهد خودداری کنید. این وسایل نه تنها ناتوان از محافظت از کودکان ما هستند، بلکه برخی کودکان شیرخوار حین استفاده از آنها دچار خفگی شده‌اند.

ریسک خفگی نیز از یک سالگی کودک کاهش می‌یابد، زیرا بیشتر کودکان ۱۲ ماهه قادرند غلت بخورند و توان و چالاکی کنار زدن پتو از روی صورتشان را دارند. پس وقتی کودک ۱۲ ماهه شد، ا‌یرادی ندارد که یک پتو یا اسباب‌بازی محبوب را برای تسکین خود به تختش ببرد اما حتی آن زمان هم ایمن‌تر است که تختش را نسبتاً خالی نگه دارید.

به‌طورکلی، خیلی بهتر است اگر تا زمانی که کودک از یک تخت نوزاد یا گهواره به تختی بزرگ‌تر منتقل می‌شود از دادن پتوهای مختلف به او خودداری کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید