چگونه می‌توان یک کودک آرام را به یک کودک فرز تبدیل کرد؟

چگونه می‌توان یک کودک آرام را به یک کودک فرز تبدیل کرد؟

همهٔ ما افرادی را دیده‌ایم که اغلب و به اصطلاح کند هستند یا کند رفتار می‌کنند، ولی وقتی بحران یا موضوع مهمی در میان است به شکلی جادویی سریع می‌شوند. البته ما اسمش را «کند بودن» نمی‌گذاریم، هرچند کند بودن صفت منفی‌ای نیست ولی شاید برخی‌ها از آن خوششان نیاید، پس از آن به عنوان آرام‌تر بودن و تعلل نام می‌بریم. شاید بد نباشد بدانید که نویسندهٔ این مطلب خودش آدم آرام و کندی است! حالا ببینیم راهکار چیست؟

اگر شما هم یک کودک کند و آرام‌تر از دیگر کودکان دارید، به جای اینکه مدام از او بخواهید عجله کند که چندان برایش لذت‌بخش نیست، می‌توانید برایش به شکلی که احتمالاً خوشایندتر است یک بازی ترتیب دهید. مثلاً بگویید: «کنجکاوم بدونم که تو می‌تونی قبل از من کفش‌هات رو بپوشی؟» یا «من زودتر از تو به تختم می‌رسم» فرزندتان احتمالاً از شرکت در یک بازی بیشتر خوشش می‌آید تا دستور و اجبار مدامش را به تغییری که شاید جزء شخصیت او نباشد.

اما اگر این روش‌ها مؤثر نیست، دست از تلاش برای تغییر کودک آرام و کند خود و تبدیل او به یک بچهٔ تند و تیز بردارید و به جایش با شخصیت خاص او کنار بیایید. اگر می‌دانید که او قصد دارد تک‌تک گل‌های سر راهتان در پارک را بو کند و شما هم وقتش را تا حدودی دارید، می‌توانید چند دقیقه فرصت بیشتری برای رسیدن به مقصد به خودتان بدهید و پیاده‌روی را بخشی از زمان تفریح و بازی حساب کنید. یادمان باشد خیلی بهتر و مهم است اگر به جای اینکه از او بخواهیم تغییر کند، بتوانیم برای کندی و تعللش برنامه‌ریزی کنید.

اگر خیلی عجله دارید، برای عجله و شتاب خود عذرخواهی کنید و او را متقاعد کنید که عجله کند. مثلاً بگویید: «ما باید قبل از بسته شدن فروشگاه به اونجا برسیم، برای همین امروز به کمک تو احتیاج دارم.» و فوراً با گفتن یک داستان یا هر چیز جالبی حواسش را پرت کنید. به احتمال زیاد او به جای اینکه بر سر آماده شدن یا راه افتادن جنجال به پا کند، مجذوب داستان و حرف‌های شما خواهد شد و مشکل حل شده است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

0 دیدگاه

دیدگاه شما

در حال بارگزاری..