چگونه به کودک ‌دبستانی خود یاد بدهید دست از فخرفروشی به بچه‌های دیگر بردارد؟

چگونه به کودک ‌دبستانی خود یاد بدهید دست از فخرفروشی به بچه‌های دیگر بردارد؟

وقتی فرزندتان پز می‌دهد و می‌گوید: «مامان من از مامان تو خوشگل‌تره!» ممکن است باعث روترش کردن شما شود، اما هیچ جایی برای نگرانی نیست. در حقیقت، این رفتاری کاملاً طبیعی برای کودکی در این سن است. اگرچه او برای درک احساسات دیگران به اندازه‌ٔ کافی بزرگ شده است اما همیشه بر اساس حس همدلی خود رفتار نمی‌کند.

بنابراین، وقتی می‌شنوید فرزندتان خود را برتر نشان می‌دهد، یعنی مثلاً می‌گوید: «من می‌تونم بهتر از تو اسکیت کنم!» برایش خطابه نکنید. در عوض، صریح و مستقیم به رفتارش بپردازید. در مورد این‌که وقتی دوستش ناراحت می‌شود چه احساسی پیدا می‌کند صحبت و اشاره کنید که فخرفروشی راه خوبی برای عزیز کردن خود پیش دوستانش نیست. مثلاً بگویید: «فکر می‌کنی اگه مدام به دوستت بگی تو کارها رو بهتر از اون انجام می‌دی، بازم می‌خواد با تو بازی کنه؟»

همچنین می‌توانید با تبدیل شدن به سرمشقی خوب به فرزندتان آموزش بدهید. اگر می‌شنود که یکی از دوستانتان برای شما از خوب بودن ریاضی فرزندش تعریف می‌کند، به جای این‌که فوراً حرفش را قطع کنید تا از دستاورهای علمی فرزند خودتان صحبت کنید، گفته‌اش را تأیید کنید. بعداً، وقتی شما و فرزندتان تنها شدید، در مورد این مکالمه صحبت کنید. به عنوان مثال بگویید: «شنیدی که مرجان در مورد یارین چی گفت؟ من نمی‌خواستم با گفتن این‌که «ریاضی پسر من حتی بهتره!» ناراحتش کنم. برای همین فقط گوش کردم و بهش نشون دادم که براش خوشحالم».

وقتی کودک دبستانی شما پخته‌تر می‌شود، تمایلش به بالا بردن خود در مقابل دوستانش فروکش خواهد کرد. در این فاصله، او را با رفتار نمونه‌ٔ خودتان و یادآوری گهگاهی هنگام لغزش‌هایش، به مسیر درست راهنمایی کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید