چه ورزش‌هایی را می‌توان در بارداری انجام داد؟

چه ورزش‌هایی را می‌توان در بارداری انجام داد؟

ابتدا باید این سؤال را از پزشکتان بپرسید، چون ممکن است برای برخی از خانم‌های باردار پرهیز از برخی ورزش‌های خاص بسیار ضروری باشد، مثل وقتی پزشک تشخیص استراحت مطلق می‌دهد یا بارداری شما به نوعی جزء بارداری‌های پرخطر است.

اما به‌طورکلی، کارشناسان ورزش‌های هوازی کم‌فشار مثل پیاده‌روی، رقصیدن، دوچرخهٔ ثابت یا شنا را توصیه می‌کنند، زیرا این ورزش‌ها، قلب و ریه‌ها را به کار می‌گیرند و در عین حال تناسب اندامتان را بیشتر می‌کنند. به ویژه شنا کردن در طول بارداری مفید است، زیرا آب به شما احساس سبکی می‌دهد، البته به شرطی که استخر شما خانگی باشد یا فعالیت شما در آب‌های آلوده نباشد تا دچار عفونت‌های زنان نشوید.

اگر این فعالیت‌ها برایتان جذاب نیست، می‌توانید یک ورزش مقاومتی مثل وزنه‌زنی سبک را زیر نظر یک مربی امتحان کنید که عضله‌ها را ایجاد و تقویت می‌کند و یادتان بماند که در طول بارداری تنها از وزنه‌های سبک استفاده کنید. هر ورزشی که انتخاب می‌کنید همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا بدنتان را با با چند حرکت کششی گرم کنید.

در مورد ورزش‌هایی که باید از آنها در بارداری پرهیز کرد می‌توان از اسکی روی آب، جودو، سوارکاری، دوچرخه‌سواری در مکان‌های ناامن مثل جنگل و کوهستان و اسکی روی برف نام برد. به ویژه در نیمهٔ دوم بارداری باید از این ورزش‌ها خودداری کنید. قانون کلی این است که از ورزش‌هایی که می‌توانند باعث توقف یا سقوط ناگهانی شوند و در نتیجه می‌تواند منجر به پاره شدن جفت شود بپرهیزید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید