چطور قشقرق‌های طولانی کودک نوپایتان را متوقف کنید؟

چطور قشقرق‌های طولانی کودک نوپایتان را متوقف کنید؟

اگر کودک نوپایتان اغلب الم‌شنگه‌هایی از نوع طولانی دارد، شما کودکی دارید که به عنوان کودک سرزنده یا پرشور شناخته می‌شود. بچه‌های پرشور به آسانی آرام نمی‌شوند، نه به این دلیل که نمی‌خواهند آرام شوند، بلکه به این دلیل که ناتوان از آرام شدن هستند. در مقابل، وقتی بچه‌هایی که هیجان و شور کمتری دارند ناراحت می‌شوند، بدن آنها شروع به تولید و پمپاژ هورمون سروتونین می‌کند که خاصیت آرامش‌بخش دارد.

پژوهش‌ها روی بچه‌هایی که مستعد حمله‌ٔ گریه و زاری هستند، نشان می‌دهد که مؤثرترین راهکار این است که با بروز اولین علامت پریشانی کودک، قبل از این‌که خیلی جلوتر از آن بروند که تسلی یابند، آنها را با بغل کردن، بوسیدن و جنباندن تسکین دهند و آرام کنند. بنابراین، وقتی می‌بینید که یک اسباب‌بازی خراب یا هر یک از بی‌شمار محرک‌های کودک نوپایتان در شرف برانگیختن یک الم‌شنگه است، اصلاً اجازه ندهید که کودکتان شروع کند، زیرا وقتی شروع کند هورمون‌های استرس به مقدار زیادی در بدنش تولید می‌شود و و هورمون سروتونین کافی برای متوازن کردن آن وجود نخواهد داشت. درعوض، کودک خود را گرم و طولانی در آغوش بگیرید، چند کلمه‌ای با او همدلی کنید و سپس مثلاً اسباب‌بازی دیگری برای منحرف کردن توجهش پیدا کنید.

همچنین سعی کنید فعالیت‌هایی را که باعث افزایش سطح سروتونین می‌شود، مانند بازی‌های پر جنب و جوش مثل پریدن و دویدن و گوش دادن به موسیقی را در برنامه‌ٔ روزانه‌ٔ کودکتان بگنجانید. به این ترتیب، وقتی او برانگیخته و ناراحت می‌شود، ذخیره‌ای از سروتونین خواهد داشت تا به او کمک کند با مشکلات زندگی مقابله کند.

در مورد نحوهٔ برخورد با جار و جنجال کودکان کامل بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید