چطور به یک کودک پنج ساله بگویید از زدن همبازی‌اش دست بردارد؟

چطور به یک کودک پنج ساله بگویید از زدن همبازی‌اش دست بردارد؟

در پنج سالگی، فرزند شما بسیار بیشتر از سه یا چهار سالگی از احساساتش آگاه است و در نقطه‌ای قرار دارد که ممکن است بتواند آنها را به صورت کلامی بیان کند و نه فیزیکی. اگر این سؤال شما هم هست که چطور می‌توانید به کودک پیش‌دبستانی خود یاد بدهید که دست از زدن همبازی‌ها و قاپیدن اسباب‌بازی‌هایشان بردارد، برای این‌که زمان بازی بی‌خطر و لذت‌بخش باشد و برای کمک به فرزندتان در بیان احساسات خود به جای نشان دادن آنها، این راهکارها را امتحان کنید:

او را با دقت زیر نظر بگیرید: اگر فرزندتان گاز می‌گیرد، کتک می‌زند، چنگ می‌زند یا موهای کودک دیگری را می‌کشد، فوراً مداخله کنید. او را جدا کرده و با ملایمت به کناری ببرید و بگویید کاری که انجام داده است درست نیست. به احتمال زیاد به دنبال این کار یک سری «اما» خواهید شنید. مثلاً: «اما اول اون من رو هل داد!»، «اما اون بدجنسه!» و مانند اینها. هنگامی که اعتراض‌هایش تمام شد، به او بگویید کارهایی هست که هرگز نباید انجام دهد، حتی اگر تحریک شود و زدن دیگران یکی از این کارهاست. اگر خشونت و پرخاشگری ادامه یافت، وسایل خود را جمع کنید و به او بگویید وقت رفتن است یا دوستش را به خانه‌شان ببرید. اگر اعتراض کرد، با خونسردی توضیح دهید که تنها در صورتی می‌تواند بازی کند که کسی را نزند و از آنجا که او این کار را می‌کند باید به خانه برگردید. احتمالاً چند قطره‌ای اشک بریزد، اما مدت زیادی طول نمی‌کشد که یاد بگیرد اگر می‌خواهد بازی کند، نباید به دوستانش حمله کند.

بازی‌هایی انجام دهید که همکاری را ترغیب می‌کند: بازی‌های وانمودی، مانند خاله‌بازی، به آموزش همکاری به بچه‌های کودکستانی کمک می‌کنند. از آنجا که این بازی‌ها بر نقش بازی کردن تأکید دارند، علاوه بر همکاری به فرزندتان می‌آموزند که احساسات خود را با کلمات بیان کند. اگر در طول بازی عصبانی شد، او را ترغیب کنید تا در مورد احساساتش صحبت کند. مثلاً بگویید: «تو مامان این خونه هستی. مامان وقتی احساس عصبانیت می‌کنه چی می‌گه؟» اگر شما سرمشق خوبی برای او بوده باشید، مسئله را درست مثل خود شما مدیریت خواهد کرد، یعنی با گفتن این‌که عصبانی است و توضیح علت آن.

به رفتار خوب پاداش دهید: بچه‌های پنج ساله با ستایش و تحسین می‌بالند و شکوفا می‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که وقتی سزاوار است تحسینش می‌کنید. وقتی فرزندتان اسباب‌بازی‌هایش را به اشتراک می‌گذارد و در بازی همکاری می‌کند، این را بگویید. وقتی به جای این‌که به دوستانش حمله کند، عصبانیت خود را به آنها ابراز می‌کند، بعداً او را کنار بکشید و بگویید که چقدر باعث افتخار شما شده است. وقتی مسئله، مهار رفتارهای پرخاشگرانه است، احتمالاً متوجه خواهید شد که ستایش بسیار مؤثرتر از تنبیه است.

کمک کنید احساسات خود را درک کند: گرچه بچه‌های پنج ساله می‌دانند احساسات و عواطف چه هستند، اما اغلب تفاوت بین این احساسات را درک نمی‌کنند یا نمی‌دانند چگونه آنها را بهتر ابراز کنند. خوشبختانه، راهکارها و کتاب‌های بسیار خوبی وجود دارد که بچه‌ها را ترغیب می‌کند عواطف خود را تشخیص دهند و در مورد احساسی که دارند صحبت کنند.

در مورد کودکان پنج ساله بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید