پزشک کودکم شب‌ادراری را جدی نمی‌گیرد. آیا باید نظر یک پزشک دیگر را بگیرم؟

پزشک کودکم شب‌ادراری را جدی نمی‌گیرد. آیا باید نظر یک پزشک دیگر را بگیرم؟

خیس کردن رختخواب و شب‌ادراری در بیشتر اوقات اتفاقی طبیعی است و در صورت نبود علائم دیگر، نشانه‌ٔ یک مشکل پزشکی نیست. اما اگر نگرانی‌ای دارید، با پزشک کودکتان صحبت کنید. علاوه بر مطمئن شدن از نبود هر گونه بیماری زمینه‌ای، پزشک می‌تواند به شما در مورد نحوه‌ٔ کنترل شب‌ادراری مشاوره بدهد.

اگر کودکتان کمتر از هفت سال دارد، پزشک ممکن است درمانی را توصیه نکند، زیرا خیس کردن تخت در این سن هنوز بسیار رایج است. اگر او بیشتر از هفت سال داشته باشد، پزشک ممکن است رویکردی پیشگیرانه‌ مانند زنگ هشدار خیس کردن رختخواب را توصیه کند که بلافاصله پس از شروع ادرار او را از خواب بیدار می‌کند.

از آنجا که شما فرزندتان را بهتر از هر کسی می‌شناسید، اگر تمام این فرایند را طی کردید ولی باز هم فکر می‌کنید پزشکتان چیزی را نادیده می‌گیرد، صحبت با یک پزشک دیگر ضرری نخواهد داشت. شما می‌توانید با متخصص اورولوژی کودکان یا متخصص اطفالی باتجربه در این زمینه مشورت کنید.

می‌دانیم طبیعی است که بخواهید شب‌ادراری کودکتان هرچه زودتر برطرف شود، اما به خاطر داشته باشید که در بسیاری از موارد، مداخله‌ٔ پزشکی لازم نیست. بیشتر بچه‌ها شب‌ادراری را با رشد بدنشان پشت سر می‌گذارند. اگر پزشک آزمایشاتی از کودکتان گرفته و نتیجه‌ٔ آنها طبیعی بوده، بعید است که بیماری زمینه‌ای عامل خیس کردن رختخواب باشد.

اگر فرزندتان از لحاظ سلامت مشکلی ندارد، سعی کنید روی کمک به او به گونه‌ای که به نفع همه‌ٔ اعضای خانواده باشد تمرکز کنید. به احتمال زیاد کودک شما به محض اینکه بدنش از نظر فیزیکی قادر به خشکی شبانه باشد، خیس کردن رختخواب را متوقف کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید