نشستن در جکوزی چه اثری روی قدرت باروری دارد؟

نشستن در جکوزی چه اثری روی قدرت باروری دارد؟

مردانی که در تلاش برای پدر شدن هستند باید از نشستن طولانی‌مدت یا مکرر در جکوزی خودداری کنند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که وقتی بیضه‌ها مکرراً در معرض گرما قرار می‌گیرند، کاهش قابل توجهی در تعاد اسپرم‌ها دیده می‌شود. همچنین ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا تعداد اسپرم‌های مردی که در جکوزی نشسته است دوباره به حالت نرمال برگردد.

شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد گرما می‌تواند به DNA اسپرم آسیب برساند و در واقع اینکه بیضه‌های مردان در خارج از بدن آنها هستند دلیلی دارد و آن اینکه آنها باید در محیط سردتری باشند تا بتوانند اسپرم‌های سالم تولید کنند.

فعالیت‌هایی که در اطراف بیضه گرما ایجاد می‌کنند، مثل نشستن در جکوزی، دوچرخه‌سواری، سونا و پوشیدن لباس زیرهای تنگ احتمالاً در حد متوسط ایرادی ندارند، اما مردی که تعداد اسپرم کمتری دارد بهتر است در حینی که او و همسرش در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند، از این موارد هم پرهیز کند.

در مورد خانم‌ها نیز؛ با اینکه هیچ شواهدی وجود ندارد که گرما روی تخمک‌های یک زن تأثیر می‌گذارد، اما ما می‌دانیم که جکوزی و سونا در طول بارداری توصیه نمی‌شوند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بالا رفتن دمای بدن مادر در طول بارداری، برای مثال در جکوزی یا سونا یا در یک کلاس یوگای گرم، ریسک نقایص هنگام تولد و دیگر ناهنجاری‌های مادرزادی را افزایش می‌دهد. پژوهشی که به این منظور انجام شد نشان داد زنانی که در اوایل بارداری از جکوزی استفاده کردند، دو برابر بیشتر احتمال سقط جنین داشتند. غیر از این مورد، جموزی در بیشتر موارد جای تمیز و ایمنی برای نشستن خانم‌های باردار نیست و احتمال عفونت‌های ادراری را به دنبال دارد.

پس اگر می‌خواهید کاملاً احتیاط را رعایت کنید حتی در دورۀ تلاش برای بارداری هم از جکوزی استفاده نکنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید