درست است کودکانی که شیر مادر می‌خورند نیازی به آروغ زدن ندارند؟

درست است کودکانی که شیر مادر می‌خورند نیازی به آروغ زدن ندارند؟

شاید کودکانی که شیر مادر می‌خورند به اندازهٔ کودکانی که ‌با شیر خشک تغذیه می‌شوند، نیاز به آروغ داده شدن ندارند و حتی برخی از کودکانی که شیر مادر می‌خورند اصلاً نیازی به آروغ گرفتن ندارند اما این مورد در تمام نوزادان به یک شکل نیست.

برخی مادران همیشه هنگام عوض کردن سینه‌ها و در پایان هر وعدهٔ شیردهی، چند ضربه به پشت کودک می‌زنند اما اگر کودکتان در طول شیر خوردن و پس از آن کاملاً راحت به نظر می‌رسد، نیازی نیست که آن‌قدر به پشتش بزنید تا آروغ بزند. بسیاری از کودکانی که شیر مادر می‌خورند هنگام شیر خوردن به اندازهٔ کودکانی که با شیشه‌شیر تغذیه می‌شوند هوا را نمی‌بلعند، بنابراین ضرورتاً نیازی به کمک برای خارج کردن هوا از معده‌شان ندارند.

اما برخی کودکان مثل آنهایی که موقع شیر خوردن کج‌خلقی می‌کنند یا کودکانی که مادرشان شیر بسیار زیادی تولید می‌کند یا جریان شیر مادر خیلی سریع است، در حین بلعیدن شیر، هوا را هم پایین می‌برند. این کودکان ممکن است به آروغ گرفتن نیاز داشته باشند تا ناراحتی‌شان برطرف شود و برای کودکانی که ریفلاکس دارند، آروغ گرفتن ممکن است حال آنها را بهتر کند.

هر کودکی با دیگری متفاوت است و روش منحصربه‌فردی برای شیر خوردن دارد، بنابراین شما به مرور با سیگنال‌ها و سرنخ‌های رفتاری کودکتان هماهنگ خواهید شد و متوجه می‌شوید که اگر کودک گریه می‌کند یا در حین شیر خوردن یا پس از آن ناراحت به نظر می‌رسد، ‌ممکن است به آروغ گرفتن نیاز داشته باشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید