درست است که خانم‌ها در طول بارداری نباید در وان بنشینند؟

درست است که خانم‌ها در طول بارداری نباید در وان بنشینند؟

این موضوع بسیار مهم و حساس محسوب می‌شود و کار درست‌تر این است که در طول بارداری از نشستن در وان صرف نظر کنید، هرچند تا وقتی آب داغ نباشد و فقط در حد ولرم گرم باشد، نشستن برای مدت خیلی خیلی کوتاه توی وان در طول بارداری چندان ایرادی ندارد، البته به شرط آنکه از تمیز بودن وان مطمئن باشید تا دچار عفونت نشوید اما مطمئناً کاهش و پیشگیری از احتمال خطر کار عاقلانه‌تری خواهد بود.

اما از نشستن در آبی که به اندازه‌ای گرم هست که بتواند دمای مرکزی بدن شما را بالا ببرد خودداری کنید، چون درجه حرارت بالا می‌تواند مشکلاتی برای شما و جنین در حال رشد ایجاد کند. این مشکلات می‌تواند افت فشار خون شما باشد که جنین را از اکسیژن و مواد مغذی محروم می‌کند و در نتیحه احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد، همچنین می‌تواند باعث سرگیجه و ضعف و ایجاد نقص‌های مادرزادی، به ویژه در سه‌ ماهۀ اول بارداری شود. به همین دلیل و برخی دلایل دیگر است که سونا، جکوزی، حمام بخار و وان آب داغ در طول بارداری اصلاً ایمن نیستند. بنابراین دوش گرفتن معمول با آب گرم ایرادی ندارد اما از دوش طولانی و در حمامی با بخار زیاد پرهیز کنید.

برخی مادران باردار نیز نگرانند که آب وان بتواند وارد رحم شود و به جنین آسیب برساند که تصور غلطی است، چون خوشبختانه، کودک شما با مایع آمنیوتیک به خوبی محافظت می‌شود. بنابراین، تا زمانی که کیسۀ آب پاره نشود، جنین کاملاً از آبی که شما در آن نشسته‌اید محفوظ است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید