تست سلامت کودک: بهترین راه برای ترغیب کودک به خوردن دارو چیست؟

تست سلامت کودک: بهترین راه برای ترغیب کودک به خوردن دارو چیست؟

با انجام این تست، اطلاعات سلامت خود را بسنجید و ببینید بهترین راه برای ترغیب کودک به خوردن دارو چیست.

سؤال: وقتی کودک شما از طعم، ظاهر یا بوی دارویی خوشش نمی‌آید، ایمن‌ترین و کارآمدترین راه برای واداشتن او به خوردن آن چیست؟

الف. یک قاشق غذاخوری شکر یا آب‌میوه به دارو اضافه کنید.

ب. دارو را داخل یک فنجان شیر یا آب مخلوط کنید.

ج. دارو را در کمی ماست یا پوره‌ٔ سیب مخلوط کنید.

د. وانمود کنید که دارو آب‌نبات است.

ه. از یک سرنگ خوراکی یا یک قطره‌چکان دارویی استفاده کنید.

و. از پزشک خود بخواهید داروی دیگری بنویسد.

جواب: موارد «الف»، «ج»، «ه» یا «و» درست است. اگر فرزند شما به دلیل ذائقه‌ٔ غذایی خود در برابر مصرف دارویش مقاومت می‌کند، از پزشک یا داروساز بپرسید که آیا می‌توانید دارویش را با غذاها یا با ماده‌ٔ غذایی خاصی ترکیب کنید یا نه، چون بعضی از داروها را نباید با غذاها یا هر مادهٔ دیگری مصرف کرد. اگر پزشک ی بگوید ایرادی ندارد، می‌توانید مقدار خیلی اندکی از چیزی را که کودکتان دوست دارد، مثل آب‌میوهٔ خانگی، ژله یا شکلات کمی شل یا مایع را در یک قاشق یا با یک قطره‌چکان به کودک بدهید. اما دارو را در لیوان یا یک فنجان شیر یا آب مخلوط نکنید، چون اگر كودک شما تمام فنجان را ننوشد، دز کامل دارو را دریافت نخواهد کرد.

همچنین می‌توانید از پزشک فرزند خود بخواهید که آن دارو را به شکل قرص که می‌توانید خرد و در یک قاشق غذاخوری ماست یا مثلاً پوره‌ٔ سیب مخلوط کنید، تجویز کند. یادتان باشد بعضی از قرص‌ها را نمی‌توان خرد کرد و برخی از داروها را نمی‌توان با محصولات لبنی مصرف کرد، بنابراین مطمئن شوید که پزشکتان می‌داند شما چه قصدی دارید و برایش کامل توضیح دهید. شما همچنین می‌توانید داروهای مایع را با یک قاشق غذاخوری غذا مخلوط کنید، اما غذای جامد ممکن است طعم دارو را به همان خوبی یک مایع دیگر نپوشاند.

اگر از یک سرنگ خوراکی یا قطره‌چکان دارویی استفاده می کنید، دارو را بین زبان فرزندتان و یک سمت دهانش بریزید. این کار به او کمک می‌کند تا آن را راحت‌تر ببلعد. دارو را در پشت گلویش نریزید، زیرا احتمالاً باعث عق زدن او می‌شود. اگر کودک شیرخوار شما سعی در بیرون ریختن دارو از دهانش دارد، با استفاده از انگشت خود داخل گونه‌اش را باز نگه دارید و سپس دارو را به داخل گونه بپاشید یا بریزید. تا وقتی آن را می‌بلعد انگشت خود را دهانش نگه دارید. به این ترتیب، دارو به جای بیرون ریختن از گلویش پایین می‌رود. مراقب باشید این کار را خشن انجام ندهید و حواستان به خفگی کودکتان هم باشد.

بسیار مهم است که یادتان باشد هرگز دارو را آب‌نبات ننامید. گفتن این که شربت سرفه‌ٔ او یک خوراکی خوشمزه است می‌تواند باعث شود راحت‌تر آن را بخورد، اما این روش می‌تواند به طرز خطرناکی نتیجه‌ٔ معکوس بدهد. اگر به طریقی دستش به شیشه‌ٔ دارو برسد، ممکن است تصمیم بگیرد که تمام آن را بخورد یا دارو و قرص‌های دیگری را که خود شما مصرف می‌کنید یا دیگران در خانه دارند به راحتی ببلعد. پس خیلی مراقب این مورد باشید.

همچنین می‌توانید از پزشک بخواهید دارویی تجویز کند که طعم خوبی داشته باشد. برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها طوری ساخته شده‌اند که طعم بهتری برای کودکان داشته باشند و بیشتر متخصصان اطفال می‌دانند کودکان کدام یک از داروها را بیشتر دوست دارند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید