این طبیعی است که بدن کودکم مو دارد؟

این طبیعی است که بدن کودکم مو دارد؟

در بیشتر موارد، بله. برخی از کودکان نوپا موهای کرکی‌ و ظریفی روی بازوها، پاها، پشت یا حتی صورت دارند. در همین ابتدا بگوییم که پزشکان معتقدند الگوی رشد مو در دوران کودکی، نشانه‌ٔ کم‌مویی یا پرمویی کودک در آینده و بزرگسالی‌اش نیست.

دلیل وجود این موها به احتمال زیاد ژنتیک است. به این معنا که اگر پدر یا مادر کودک یا عضوی از خانواده‌های آنها در دورهان نوپایی خود موی بدن زیادی داشته‌اند، کودک نوپای شما هم موی بدن را به ارث برده است.

همچنین معمولاً نیازی به نگرانی در مورد مشکوک شدن به وجود یک مشکل زمینه‌ای در کودک نیست، چون به احتمال زیاد در صورت وجود موهای بیش از حد، متخصص اطفال کودکتان متوجه خواهد شد و در مورد آن صحبت خواهد کرد. بنابراین، اگر پزشک اشاره‌ای به آن نکرده، مشکلی در کار نیست. اما اگر باز هم نگرانید، آن را در مراجعهٔ بعدی به پزشک مطرح کنید.

اما این عبارت «موی بیش از حد» یعنی چقدر؟ تعریف دقیقی وجود ندارد، اما بیشتر پزشکان هم‌عقیده‌اند که این به معنای رشد شدید مو روی بدن یا رشد چشمگیر مو در زیر بغل یا ناحیهٔ تناسلی است. اگر کودک نوپای شما این نوع رشد مو را دارد، احتمالاً پزشک درخواست آزمایش خون می‌دهد تا مشخص شود که آیا رشد مو ناشی از عدم تعادل هورمونی است یا خیر. عدم تعادل هورمونی عارضه‌ای است که معمولاً با استفاده از دارو یا جراحی قابل اصلاح خواهد بود.

علت هرچه باشد و موها در هر کجا رشد کند، هرگز برای برداشتن آنها کاری نکنید. روش‌های موزدایی مانند شیو، اپیلاسیون و کرم‌های موبر نباید روی بچه‌ها استفاده شود، زیرا پوست آنها بسیار حساس است و امکان ایجاد واکنش آلرژیک وجود دارد و موها هم به هر حال دوباره رشد می‌کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید