آیا گرمای لپ‌تاپ می‌تواند روی قدرت باروری اثر بگذارد؟

آیا گرمای لپ‌تاپ می‌تواند روی قدرت باروری اثر بگذارد؟

در زنان، پاسخ تقریباً خیر است. از آنجا که تخمک‌ها در تخمدان‌ها تولید می‌شوند و تخمدان‌ها در داخل بدن زن قرار دارند، نامحتمل است که گرمای یک لپ‌تاپ یا دیگر منابع بیرونی آن‌قدر شدید باشد که دمای مرکزی بدنتان را به اندازه‌ای افزایش دهد که به تخمدان‌ها و به تبع آن به تخمک‌ها آسیب برساند.

اما پاسخ به این سؤال در مورد مردان کمتر قطعی است. اسپرم در بیضه‌ها تولید می‌شود که در کیسهٔ بیضه هستند. از آنجا که کیسهٔ بیضه در خارج از بدن قرار دارد، در برابر گرمای بیرونی، بیشتر از تخمدان‌های یک زن آسیب‌پذیر است. پژوهش‌ها نیز نشان داده‌اند که افزایش در دمای کیسهٔ بیضه ممکن است تولید اسپرم را کاهش دهد و احتمالاً بر توانایی اسپرم برای بارور کردن یک تخمک تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل است که برخی کارشناسان باروری به مردان توصیه می‌کنند که وقتی در تلاش برای بچه‌دار شدن هستند از جکوزی، سونا و لباس زیر تنگ پرهیز کنند، چون تمام این موارد گرمای زیادی در اطراف بیضه‌ها ایجاد می‌کند.

در پژوهشی که در یکی از دانشگاه‌های معتبر دنیا انجام شد، پژوهشگران باروری متوجه شدند مردانی که یک ساعت با لپ‌تاپی که روی پایشان قرار داشت کار کردند، به طور متوسط حدود ۲/۷ درجه سانتی‌گراد افزایش دما در کیسهٔ بیضه داشتند. اگرچه در این پژوهش بررسی نشد که آیا افزایش دما بر تولید اسپرم مردان تأثیری دارد یا خیر، اما پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که حتی یک درجه سانتی‌گراد افزایش دما در کیسهٔ بیضه می‌تواند بر تولید اسپرم سالم تأثیر بدی بگذارد.

به‌طورکلی، برای اینکه به طور قطع بدانیم که آیا لپتاپ‌ها تأثیری منفی روی باروری مردان می‌گذارند یا خیر، به پژوهش‌های بیشتری نیاز است. با این حال، در حین تلاش برای بچه‌دار شدن، همیشه بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنید و به توصیهٔ پژوهشگران عمل کنید، پس اگر می‌خواهید زودتر پدر شوید، لپ‌تاپتان را روی یک میز بگذارید، نه روی پایتان.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید