آیا کودکان چاق سالم‌تر از کودکان لاغر هستند؟

آیا کودکان چاق سالم‌تر از کودکان لاغر هستند؟

بیشتر نوزادان هنگام تولدشان به نظر کمی تپل می‌رسند، پس جواب وقتی روشن می‌شود که منظورمان از «چاق» مشخص‌تر باشد.

بگذارید به این شکل توضیح بدهیم که؛ این موضوع برای نوزادان و کودکان طبیعی است که تپل باشند اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند کودکانی که چاقی مفرط دارند یعنی در جدول اندازه‌گیری شاخص تودهٔ بدنی، در انتهای بالا قرار می‌گیرند یا خیلی سریع وزن زیادی اضافه می‌کنند مثل کودکانی که در زمان تولد خیلی کوچک هستند اما بعد خیلی سریع وزن‌گیری می‌کنند، احتمال بیشتری برای چاقی مفرط در دوره‌های بعدی زندگی‌شان دارند.

اما این موارد و فاکتورها تنها عواملی نیستند که روی احتمال چاقی کودک در مراحل بعدی زندگی تأثیر می‌گذارند. در پژوهشی که بیش از ۸۰۰۰ کودک را دنبال کرد، پژوهشگران عوامل زیادی را یافتند که احتمال چاق بودن کودک در هفت سالگی را افزایش می‌داد. این عوامل شامل شاخص تودهٔ بدنی یا BMI بالا، وزن‌گیری سریع، چاقی مفرط هم پدر و هم مادر، و کودکانی که در سه سالگی در هفته بیش از هشت ساعت تلویزیون تماشا می‌کردند یا کمتر از ۱۰ ساعت و نیم در شب می‌خوابیدند.

امروزه نسبت به گذشته، کودکان بیشتری اضافه‌ وزن دارند که این آمار برای کودکان رو به افزایش است. کارشناسان می‌گویند عادات تغذیهٔ اولیه نقشی حیاتی در پیدا کردن وزنی سالم و حفظ آن در دوره‌های بعدی زندگی دارند. اما این میان کودکانی هم هستند که دچار کمبود وزن هستند، بنابراین بسیار مهم است که بچه‌ها به طور منظم و مداوم مقدار کافی مواد غذایی سالم بخورند تا بتوانند خوب رشد کنند و یادتان باشد هرگز برای کودکتان رژیم لاغری ایجاد نکنید، مگر اینکه تحت نظارت یک پزشک باشد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید