آیا کشیدن سیگارهای «لایت» در بارداری خطر کمتری دارد؟

آیا کشیدن سیگارهای «لایت» در بارداری خطر کمتری دارد؟

زنان بارداری که سیگارشان را با سیگارهای لایت جایگزین می‌کنند لطفی به خود یا کودکشان نمی‌کنند. روی برچسب‌های سیگارهای لایت ممکن است «نیکوتین کم» یا «قطران کم» نوشته شود اما این ادعاها بی‌معنی هستند، چون همهٔ سیگارها تقریباً به یک اندازه نیکوتین و قطران دارند.

برای ساخت سیگارهای لایت، کمپانی‌های تنباکو تنها طراحی برخی سیگارها را تغییر دادند تا وقتی توسط دستگاه‌های آزمایشگاه‌های دولتی آزمایش می‌شوند سموم کمتری تولید کنند. برای مثال، تولیدکنندگان روزنه‌های بسیار کوچکی در فیلترها قرار می‌دهند تا دستگاه‌ها علاوه بر دود سیگار هوای تازه را هم مکش کنند. اما وقتی سیگارهای به اصطلاح کم‌نیکوتین و کم‌قطران توسط مردم کشیده می‌شوند، هر گونه تفاوتی تا حدی زیادی ناپدید می‌شود.

وقتی افراد سیگارهای لایت می‌کشند، فوراً تکنیک سیگار کشیدن خود را تغییر می‌دهند. حتی بدون اینکه خود بدانند، سریع‌تر پک می‌زنند و عمیق‌تر دود را به ریه می‌کشند. بسیاری از سیگاری‌ها ناخواسته روزنه‌های موجود در فیلترها را با انگشتشان می‌پوشانند، که در نتیجه سیگارهای لایت آنها را به سیگارهای معمولی تبدیل می‌کند. در نهایت، آنها دز کامل نیکوتینشان را همراه با مونوکسیدکربن، قطران و همهٔ دیگر سمومی که می‌تواند به سلامت زنان آسیب بزند و بارداری آنها را تهدید کند، می‌گیرند. سیگارهایی که با ۱۰۰ درصد تنباکو تهیه می‌شوند هم جایگزین‌های ایمن‌تری نیستند. تنباکو به طور طبیعی حاوی نیکوتین و بسیاری از سموم دیگر است. سمی‌ترین ترکیبات موجود در دود سیگار از خود تنباکو می‌آیند و نه از افزوده‌ها به آن.

اگر نگران خطرات سیگارهای معمولی هستید، جایگزینی آن با سیگار لایت یا «کاملاً طبیعی» جوابگو نیست. شما به ترک کردن نیاز دارید و هرچه زودتر این کار بکنید بهتر است. در آخر بگذارید خیالتان را راحت کنیم؛ تنها سیگارهای بی‌خطر سیگارهایی هستند که کشیده نمی‌شوند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید