آیا لاغر بودن بر احتمال بارداری تأثیر منفی می‌گذارد؟

آیا لاغر بودن بر احتمال بارداری تأثیر منفی می‌گذارد؟

نه ضرورتاً. جواب به این سؤال با توجه به این موضوع داده می‌شود که آیا چرخهٔ پریود شما منظم است یا خیر. اگر چرخهٔ قاعدگی شما ۲۸ روز یا چیزی در این حدود است، احتمالاً وزن و چربی بدن شما تداخلی در تخمک‌گذاری‌تان ایجاد نکرده و بر احتمال باروری شما تأثیر بدی نگذاشته است.

اما کارشناسان می‌گویند که شاخص تودهٔ بدنی ۱۸/۵ یا پایین‌تر ممکن است باعث نامنظم شدن چرخهٔ قاعدگی و قطع تخمک‌گذاری شود. بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که تمرینات ورزشی سنگین دارند، چربی بدنشان به اندازه‌ای پایین است که تخمک‌گذاری منظم ندارند. وقتی چربی بدن خیلی پایین است، جریان هورمون‌های مغز به غدهٔ هیپوفیز که به تخمک‌ها پیام تخمک‌گذاری می‌دهند مختل می‌شود. بنابراین حتی اگر تخمک‌های سالم زیادی داشته باشید،‌ ممکن است آنها قادر به بارور شدن نباشند، زیرا این تخمک‌ها آزاد نمی‌شوند.

اگر پریودهای شما منظم نیست، پزشکتان احتمالاً توصیه خواهد کرد که کمی ورزشتان را کم کنید و مواد مغذی بیشتری بخورید تا چربی بدنتان افزایش پیدا کند. وقتی به وزن مناسبی در مقایسه با قدتان رسیدید، درصد چربی بدنتان در محدودهٔ سالم قرار می‌گیرد و چرخهٔ پریودتان نیز باید دوباره نرمال شود.

اما اگر این اتفاق نیفتاد، شاید لازم باشد که به یک متخصص باروری مراجعه کنید. گاهی ممکن است یک عارضهٔ پنهان مثل آندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی‌کیستیک داشته باشید که چرخهٔ قاعدگی‌تان را به هم زده و باردار شدن را برای شما مشکل کرده است.

همچنین یک دلیل خوب دیگری برای بالا بردن وزنتان و رساندن آن به یک محدودهٔ سالم وجود دارد؛ زنانی که بارداری‌شان را با یک وزن پایین شروع می‌کنند ریسک بالاتری برای به دنیا آوردن نوزاد زودرس یا نوزادی با وزن پایین تولد دارند. پزشک یا ماما در طول بارداری میزان وزنتان را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که وزن کافی اضافه کرده‌اید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید