آیا طبیعی است که کودکم خیلی درگیر آرایش کردن باشد؟

آیا طبیعی است که کودکم خیلی درگیر آرایش کردن باشد؟

بله، عشق عمیق فرزندتان به ماتیک‌های براق و سایه‌ چشم‌های اکلیلی کاملاً طبیعی است و تنها دخترهای کوچک هم نیستند که مجذوب آن می‌شوند. بسیاری از پسرها نیز عاشق استفاده از لوازم آرایش و پوشیدن لباس مبدل هستند. این نوعی بازی وانمودی است و جای نگرانی ندارد.

بسیاری از بچه‌های خردسال عاشق پوشیدن لباس مبدل و بازی در نقش‌های مختلف هستند. آنها به ویژه هنگامی که نقش‌های جنسیتی مختلف را امتحان می‌کنند و به هویت خود شکل می‌دهند، از تقلید بزرگسالان اطرافشان لذت می‌برند و از اتفاق، لوازم آرایشی ابزار خیلی سرگرم‌کننده‌ای است.

چه فرزندتان دختر باشد و چه پسر، با این مجذوبیت فقط به عنوان مرحله‌ٔ گذرای دیگری از دوران کودکی رفتار کنید. همانند بسیاری از رفتارها، اگر واکنش شدیدی نشان دهید، ممکن است دلبستگی فرزندتان به آرایش به طور ناگهانی و تصاعدی افزایش یابد.

با این حال، تعیین محدودیت کاملاً بجا و درخور است. در مورد قوانین استفاده از آرایش با کودک خود صحبت کنید. برای مثال، می‌توانید توضیح دهید که استفاده از آرایش دقیقاً مانند لباس مبدل پوشیدن است، یعنی می‌تواند این کار را در خانه انجام دهد، اما نمی‌تواند آن را در مدرسه یا موقعیت‌های اجتماعی استفاده کند.

همیشه هنگام بازی فرزندتان با لوازم آرایش، بر او نظارت کنید. شاید بهتر باشد استفاده از روژ لب و برق‌لب را محدود کنید، زیرا آنها می‌توانند حاوی مقادیر غیرایمنی از سرب باشند. هرگز اجازه ندهید از مدادهای چشم و سرمه که با مسمومیت سرب در کودکان ارتباط داده شده است، استفاده کند و لوازم پودری مثل پنکک به راحتی استنشاق می‌شود، بنابراین احتمالاً ایده‌ٔ خوبی است که آنها را نیز حذف کنید.

در نهایت پیام این است که منع و سرزنش نکنید، بلکه محدودیت ایجاد کنید. در مورد استفاده از لوازم آرایش برای کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید