آیا سکسکهٔ زیاد در نوزادان طبیعی است؟

آیا سکسکهٔ زیاد در نوزادان طبیعی است؟

سکسکه در کودکان کمتر از یک سال شایع است. کودکان حتی در رحم مادرشان و در دوران بارداری هم سکسکه می‌کنند که گاهی مادران باردار را نگران می‌کند، اما آن هم کاملاً طبیعی است.

برخی از مادران تعجب می‌کنند که کودکشان می‌تواند در دوران جنینی هم سکسکه کند. سکسکه هیچ ربطی به تنفس ندارد، بلکه ناشی از انقباضات ناگهانی دیافراگم به علت التهاب یا تحریک این عضله است. سکسکهٔ نوزادان معمولاً با تغذیه توسط شیر مادر، شیر خشک یا غذاهای دیگر ایجاد می‌شود.

سکسکه برای کودک آزاردهنده نیست و ‌غیر از اینکه در مواردی با فعالیت‌های روزانه مانند خوابیدن یا شیر خوردن نوزاد مداخله کند، نیازی برای مراجعه به پزشک وجود ندارد. نوزادان مبتلا به ریفلاکس اسید معده به مری نیز ممکن است بیشتر سکسکه کنند. اگر کودک شما اغلب سکسکه می‌کند، آن را با پزشک در میان بگذارید، به ‌ویژه اگر او خیلی استفراغ یا سرفه می‌کند و بدخلق به نظر می‌رسد. علاوه بر این، اگر سکسکه‌های کودک غیرقابل‌کنترل است، اگر سکسکه به دفعات رخ می‌دهد یا اگر پس از سن یک سالگی به دفعات اتفاق می‌افتد، با پزشک کودک صحبت کنید. سکسکه‌های غیرمعمول می‌تواند در موارد بسیار نادر، نشانه‌ای از یک بیماری نهفتهٔ جدی‌تر باشد.

در مورد چگونگی متوقف کردن سکسکه، تئوری‌های بسیاری وجود دارد، اما واقعاً کار زیادی نیست که شما بتوانید انجام دهید. فقط زیاد نگران نباشید، زیرا سکسکه به زودی و خودبه‌خود قطع می‌شود. برخی می‌گویند به نوزاد اجازه دهید چیزی را بمکد، این کار ضرری ندارد و ممکن است مؤثر باشد، اما تضمینی برای قطعیت رفع آن هم وجود ندارد. همچنین برای درمان سکسکه از روش‌های وحشت‌زده کردن کودک، فشار دادن کرهٔ چشم‌ها، فشار دادن ملاج یا کشیدن زبان که برخی راه‌حل‌های عجیب و رایج است استفاده نکنید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این روش‌ها مؤثر است و ممکن است شما به کودک خود صدمه بزنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید