آیا زنان باردار می‌توانند خون اهدا کنند؟

آیا زنان باردار می‌توانند خون اهدا کنند؟

خیر. به طور نظری، خون دادن در حین بارداری با تحلیل بردن آهن باعث کم‌خونی شما می‌شود و از آنجا که ثابت نشده که اهدای خون برای زنان باردار ایمن است، سازمان‌های معتبر جمع‌آوری خون در دنیا جانب احتیاط را می‌گیرند و به زنان باردار اجازهٔ اهدای خون نمی‌دهند.

همچنین بلافاصله پس از زایمان نیز خون ندهید. صلیب سرخ توصیه می‌کند تا شش هفته پس از زایمان صبر کنید، اما پس از آن حتی اگر شیردهی می‌کنید می‌توانید به طور منظم خون بدهید.

بیشتر زنانی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند می‌توانند گلبول‌های قرمز اهدا کنند، اما برای برخی از زنان، بارداری می‌تواند روی توانایی آنها برای اهدای پلاکت خون تأثیر بگذارد. برخی از زنان پس از بارداری حامل آنتی‌بادی‌هایی هستند که می‌توانند مشکلاتی برای بیمارانی که پلاکت آنها را دریافت می‌کنند ایجاد کنند. ممکن است مرکز اهدا خون قبل از اجازه دادن به شما برای اهدا پلاکت، خونتان را برای بررسی وجود این آنتی‌بادی‌ها آزمایش کند.

گزینهٔ دیگر اهدا خون بند ناف پس از تولد کودکتان است. اگر قصد ندارید خون بند ناف را در یک بانک خصوصی ذخیره کنید، می‌توانید آن را به یک بانک عمومی اهدا کنید که مورد استفادهٔ افراد نیازمند قرار گیرد. خونی که پس از زایمان در بند ناف و جفت باقی می‌ماند حاوی سلول‌های بنیادی است و این سلول‌ها گاهی برای درمان افرادی که بیماری‌هایی از جمله سرطان خون، کم‌خونی داسی‌شکل و اختلالات سیستم ایمنی دارند استفاده می‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید