«فوراً» و «همین حالا» برای کودک نوپا چه معنایی دارد؟

«فوراً» و «همین حالا» برای کودک نوپا چه معنایی دارد؟

شما هم حتماً برای کودکان نوپای خود قصه و داستان می‌خوانید. اما گاهی سعی کنیم جدا از آنکه برای بچه‌ها قصه بخوانیم، برای خودمان هم چیزهایی بخوانیم تا هم آرام شویم، هم این عادت خوب را پرورش دهیم و هم چیزی بیاموزیم تا کودکانمان راحت‌تر بزرگ شوند و ما آسوده‌تر پیر شویم. یکی از راه‌های رسیدن به آرامش در تربیت بچه‌ها این است که در استفاده از کلماتی مثل: «فوراً»، «همین حالا» و مجبور کردن مداوم و شدید کودکانمان برای انجام هر کاری، انعطاف‌پذیرتر باشیم. برای درک بهتر موضوع، متن پیشنهادی زیر که بخشی از کتاب «مادربزرگ سلام می‌رساند و می‌گوید متأسف است»، نوشتهٔ فردریک بکمن را بخوانید.

سال‌ها پیش، موجودی به نام «فوراً»، ترس‌ها را به سرزمین ما آورد. فوراً، یک هیولای ماقبل تاریخ است که می‌خواهد همه چیز بلافاصله اتفاق بیفتد. هر بار که کودکی می‌گوید: «چند دقیقهٔ دیگه یا الان نه یا اول می‌خوام یه کار دیگه بکنم» فوراً فریاد می‌کشد: «نه، همین حالا! باید همین الان انجامش بدی!» فوراً از کودکان متنفر است، چون آنها دروغش را باور نمی‌کنند. فوراً ادعا می‌کند که زمان خطی است ولی کودکان می‌دانند که زمان فقط یک حس است. به همین دلیل، «الان» برای آنها یک کلمهٔ کاملاً بی‌معنی است.

فوراً، ترس‌ها را به زمین آورد تا بدین وسیله کودکان را اسیر کند، چون وقتی موفق به انجام این کار شود، آینده‌اش را تضمین کرده است. او قربانی‌اش را بی‌دفاع باقی می‌گذارد، بعد کودک تبدیل می‌شود به موجودی که مجبور است همین حالا غذا بخورد، همین حالا بخوابد یا همین حالا اتاقش را مرتب کند. چنین کودکانی دیگر قادر نیستند بی‌حوصلگی را از خودشان برانند یا کاری را انجام دهند که سرگرمشان کند و دوست داشته باشند، چون بعد از آن، آنچه باقی می‌ماند فقط «همین حالا» است، یعنی سرنوشتی بسیار غم‌انگیز برای ما و کودکان ما!

گاهی بگذاریم تا دنیای تکرارنشدنی شاد و بی‌مسئولیت بچه‌ها، کمی بیشتر دوام بیاورد و خیلی زود با سخت‌ گرفتن در آموزش مداوم قوانین خسته‌کنندهٔ زندگی بزرگسالی پیوند نخورد. صبور و موفق باشید.

***

استفاده از محتوای مادرشو، بدون ذکر منبع و بدون لینک به صفحهٔ اصلی هر مطلب، پیگرد قانونی دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید