آیا درست است که بچه‌ها افسرده نمی‌شوند؟

آیا درست است که بچه‌ها افسرده نمی‌شوند؟

بچه‌ها می‌توانند افسرده شوند و می‌شوند و وقتی افسردگی، توانایی عملکرد عادی آنها را مختل می‌کند، به یک بیماری تبدیل می‌شود. این نظر که بچه‌ها افسرده نمی‌شوند یک باور غلط خطرناک است.

طبق اعلام یک آکادمی روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان معتبر در دنیا، تقریباً 5 درصد کودکان و نوجوانان مدرسه‌ای از افسردگی رنج می‌برند. افسردگی در کودکان بسیار خردسال کمتر از پنج سال خیلی کمتر شایع است، هرچند که آن هم رخ می‌دهد.

یک بچه ممکن است به دلیل تمایل ژنتیکی مستعد افسردگی باشد، یا به دلیل رویدادی استرس‌زا یا یک سری حوادث استرس‌زا افسرده شود. کودکانی که مبتلا به یک مشکل پزشکی مزمن مانند آسم یا دیابت شدید، اضطراب یا اختلال رفتاری خاص مانند اختلال بیش‌فعالی-کم‌توجهی (ADHD) یا اختلال غذا خوردن هستند نیز نسبت به کودکان فاقد چنین عارضه‌هایی بیشتر مستعد افسردگی هستند.

بچه‌ای که غالباً یا به شکل غیرمعمولی غمگین یا گریان، عصبانی، بی‌حوصله یا تحریک‌پذیر به نظر می‌رسد یا در مدرسه یا روابطش دچار مشکلات بسیار دشواری است، می‌تواند افسرده شود. برخی از بچه‌ها افسردگی را از طریق علائم فیزیکی، مانند مشکلات معده یا سردرد نشان می‌دهند.

خوشبختانه افسردگی یک مشکل قابل درمان است. اگر فکر می‌کنید ممکن است فرزند شما هم افسرده باشد، کمک گرفتن از متخصصان اهمیت زیادی دارد. پزشک اطفال کودکتان می‌تواند شما را به متخصص مربوطه ارجاع دهد. پس از کمک گرفتن نترسید تا مشکل را حل کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید