آیا کودکتان کتاب‌ها را به جای خواندن حفظ می‌کند؟

آیا کودکتان کتاب‌ها را به جای خواندن حفظ می‌کند؟

آیا کودک شما هم کتاب‌ها را به جای خواندن حفظ می‌کند؟ آیا این کارش ایرادی دارد؟

اگر کودک شما خردسال و زیر پنج سال است، شما بجز ادامه‌ٔ خواندن آن کتاب‌های قابل پیش‌بینی که به خاطر داشتن قافیه و ریتم به راحتی حفظ می‌شوند و آگاهی واجی، یعنی توانایی شنیدن و دستکاری صداهای یک زبان را ایجاد می‌کنند، لازم نیست هیچ کاری انجام دهید.

حفظ کردن به معنای این است که کودک چیزی را آن‌قدر شنیده که بتواند آن را حفظ کند؛ چیزی شبیه شنیدن یک پیام بازرگانی، یک نقل قول یا یک شعر. اگر کتاب قابل پیش‌بینی و به صورت شعری باشد، حفظ آن بسیار آسان‌تر است. اگر فرزندتان کتاب را به درستی نگه می‌دارد و صفحات را تقریباً در زمان‌ مناسب ورق می‌زند، درک خود از رابطه‌ٔ بین کلمات چاپ‌شده با کلمات گفتاری را نشان می‌دهد. در واقع، او مشغول «تظاهر به خواندن» است.

اما در مورد کودک دبستانی چطور؟

خواندن مکرر کتاب‌های قابل پیش‌بینی و حفظ شدن آنها که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد، گاهی اوقات بخشی از آموزش یک کلاس پیش‌دبستانی یا دبستان است، اما فرزندتان باید نام حروف و بسیاری از صداهای مربوط به حروف را نیز یاد بگیرد. پس اگر معلم فرزندتان برای آموزش خواندن صرفاً به خواندن مکرر و حفظ کردن متکی است، جلسه‌ای بگذارید تا در مورد نگرانی‌های خود با او صحبت کنید. 

باز هم می‌گوییم، حفظ کردن اولین قدم مهم برای کودکان در مرحلۀ پیش از خواندن است و برای کودکان پیش‌دبستانی، حفظ کردن نتیجۀ طبیعی خواندن مکرر یک کتاب است؛ یعنی این کار اولین قدم و کاری مهم است، اما دانش‌آموزان کلاس اولی باید از آن فراتر بروند. این کاملاً ضروری است که در کلاس اول او را در مسیر درست خواندن قرار دهید، بنابراین در صحبت کردن با معلمش تردید نکنید. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید