آیا خوردن ایبوپروفن در ‌بارداری خطر دارد؟

آیا خوردن ایبوپروفن در ‌بارداری خطر دارد؟

به‌طورکلی، ایبوپروفن در دوران بارداری و به ویژه در سه ماههٔ سوم توصیه نمی‌شود.

پژوهش‌های زیادی روی اثرات ایبوپروفن و دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل آسپرین و ناپروکسن در بارداری انجام شده است و شواهد قابل توجهی به دست آمده که نشان می‌دهد خوردن ایبوپروفن در سه ماههٔ سوم می‌تواند برای جنین مضر باشد. برای مثال، پژوهش‌هایی نشان داد که ایبوپروفن می‌تواند باعث شود مسیری در قلب جنین زودتر از موعد بسته شود.

خوردن ایبوپروفن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی در چند هفته یا ماه آخر بارداری نیز با کم بودن مایع آمنیوتیک و فشار خون بالا در ریه‌های نوزادان ارتباط داده شده است. همچنین این نگرانی وجود دارد که این داروها ممکن است فرایند زایمان را طولانی کنند یا به تأخیر بیندازند و اگر ظرف یک هفته قبل از زایمان مصرف شوند، ریسک خونریزی مادر را افزایش دهند. برخی شواهد نیز نشان می‌دهد که خوردن ایبوپروفن در ماه اول بارداری می‌تواند ریسک سقط جنین را افزایش دهد.

اگر در طول بارداری به مسکن درد نیاز دارید از همان استامینوفن که پیشینه‌ای طولانی از مصرف بی‌خطرتر در دوران ‌بارداری دارد استفاده کنید. اگر در طول بارداری نمی‌توانید استامینوفن بخورید با پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا مزایای خوردن ایبوپروفن بیشتر از ریسک‌های آن است یا نه. همچنین می‌توانید این راه‌ها را برای تسکین دردهای جزئی یا متوسط بدون مصرف دارو امتحان کنید:

  • دوش بگیرید. آب گرم می‌تواند به کاهش درد جزئی عضلانی کمک کند؛ فقط آب را خیلی داغ نکنید.
  • برای کمک به کاهش التهاب و تسکین درد، یک کیسه یخ را روی ناحیهٔ آسیب‌دیده بگذارید. یک لایه پارچه را بین یخ و پوست خود قرار دهید تا آسیبی به پوستتان وارد نشود و هر بار فقط 15 تا 20 دقیقه بگذارید روی ناحیه بماند.
  • برای تسکین درد عضلات، یک پد گرمایشی را روی ناحیهٔ آسیب‌دیده قرار دهید. اما آن را خیلی داغ نکنید و مستقیماً روی شکم خود قرار ندهید.
  • ورزش کنید. تحرک بدن می‌تواند باعث ترشح اندورفین‌ها شود. اندورفین‌ها هورمون‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند بهتر با درد کنار بیایید. کشش ستون فقرات، عضلات و رباط‌ها ممکن است به کاهش درد و تنش کمک کند.
  • ماساژ بگیرید. یک ماساژدرمانگر باتجربه در ماساژ زنان باردار می‌تواند به کاهش استرس و درد در عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها کمک کند.
  • مراقبه، ریلکسیشن و تصویرسازی ذهنی هدایت‌شده را امتحان کنید. آموزش ذهن و بدن برای ترجمه درد و کنار آمدن با درد به شکلی متفاوت ممکن است مفید باشد.
  • کمی بخوابید. بدن شما در طول خواب بهبود می‌یابد و ذهنتان استراحت می‌کند تا بهتر بتوانید درد را تحمل کنید.

مطلب داروهای بدون نسخه در بارداری را ببینید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید