چه کار کنم کودک دو ساله‌ام بچه‌ها را در مهد گاز نگیرد؟

چه کار کنم کودک دو ساله‌ام بچه‌ها را در مهد گاز نگیرد؟

کاملاً روشن و واضح به او بگویید که گاز گرفتن قابل قبول نیست، زیرا باعث درد کشیدن می‌شود. با خونسردی اما قاطعانه بگویید: «لطفا گاز نگیر. این کار درد داره و من نمی‌خوام تو به کسی صدمه بزنی». اما سعی کنید واکنش بیش از حدی نشان ندهید، چون این کار ممکن است در واقع گاز گرفتن را تشویق کند، زیرا باعث می‌شود کودک شما توجهی را که می‌خواهد به دست آورد.

قرارهای بازی او را نیز از نزدیک زیر نظر بگیرید، تا بتوانید جلوی دندان‌ها را قبل از فرو رفتن در پوست لطیف کودک دیگر بگیرید. اگر گاز گرفت، برای آرام شدن او را مدت کوتاهی از صحنه‌ٔ جرم دور کنید و به یاد داشته باشید که تأیید احساسات گازگیرنده مهم است. بگویید: «وقتی کسی اسباب‌بازی تو رو می‌گیره، اشکالی نداره که عصبانی بشی، اما گاز گرفتن اشکال داره». روش‌های جایگزین برای بیان نظر خود را به او یا بدهید، مثلاً اینکه به همبازی خود بگوید: «من خوشم نمیاد وقتی اسباب‌بازی‌هام رو می‌گیری».

اگر کودک شما مصر به تکرار جرم است، او را قبل از مهدکودک آماده کنید. هنگامی که او را در مهد ترک می‌کنید، به آرامی یادآوری کنید که نمی‌تواند گاز بگیرد و اگر این کار را انجام دهد، مربی به شما زنگ می‌زند و او مجبور است به خانه بیاید. در این زمینه حتماً از مربی کمک بگیرید. سپس و در صورت لزوم، اخطار خود را عملی کنید. هر کاری که می‌کنید، یادتان باشد در مقابل وسوسه‌ٔ گاز گرفتن متقابل برای اینکه به فرزندتان «درس بدهید»، مقاومت کنید، چون با چنین کاری فقط این پیام را ارسال خواهید کرد که ایرادی ندارد دندان خود را در بدن کسی فرو ببریم.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید