«مادرشو» با افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متناسب، به زنان این سرزمین کمک می‌کند تا برای سلامت جسمی، روحی و باروری خود تلاش کنند و سلامت جنین و فرزندشان را حفظ کنند. با پیوستن به خانوادۀ مادرشو، اطلاعات متناسب با وضعیت سلامت شما در اختیارتان قرار می‌گیرد.

امروز عضو شوید و ۳ ماه بیمه مجانی هدیه بگیرید

بهداشت دهان نوزادان

این مقاله به تایید هیئت علمی مادرشو رسیده است.

بسیاری از والدین سلامت دهان و دندان کودکشان را جدی نمی‌گیرند تا وقتی یکی از دندان‌ها دچار مشکل شود. لازم است بدانید که شما می‌توانید مراقبت از لثه‌های کودکتان را از دوران نوزادی و خیلی زود شروع کنید. در این مطلب می‌توانید با نکاتی برای بهداشت دهان نوزادان و دهان و دندان کودکان آشنا شوید.

چگونگی تمیز کردن دهان نوزاد

درست است که هنوز نمی‌توانید از مسواک و خمیردندان استفاده کنید، اما می‌توانید از یک گاز پانسمان برای پاک کردن لثه‌های کودک استفاده کنید. این کار را می‌توان از چند روز بعد از تولد شروع کرد و تا درآمدن اولین دندان ادامه داد تا باکتری‌ها پاک و از چسبیدن آنها به لثه‌ها جلوگیری ‌شود. همچنین باکتری‌ها پلاک‌هایی به جا می‌گذارند که می‌توانند وقتی دندان‌های کودک درآمدند به آنها آسیب بزنند، پس لثه‌های نوزادتان را به ویژه پس از تغذیه و قبل از خوابیدنش تمیز کنید و با درآمدن اولین دندان نیز استفاده از مسواک را شروع کنید. برای تمیز کردن دهان نوزادتان می‌توانید طبق راهنمایی زیر عمل کنید:

 • دست‌هایتان را تمیز بشویید.
 • دست‌ها را با یک حولهٔ تمیز خشک کنید، نه حوله‌ای که روی مبل یا تخت افتاده است.
 • از یک گاز پانسمان نو و نرم برای پاک کردن لثه‌های کودک استفاده کنید.
 • آن را مرطوب کنید و خیلی آرام و باملایمت روی لثه‌های کودک بکشید.
 • این کار را به آرامی انجام دهید تا هیچ زخم، خراشیدگی یا قرمزی به وجود نیاید.
 • بعد از استفاده آن را دور بیندازید و دوباره استفاده نکنید.
 • حداقل دو بار در روز این کار را تکرار کنید.

نکاتی برای رعایت بهداشت دهان و دندان شیرخوار

با رعایت نکاتی مهم می‌توان کمک کرد تا کودکتان بعد از اینکه مرحلۀ نوزادی را نیز گذراند و کمی بزرگ‌تر شد یا دندان‌هایش شروع به درآمدن کرد، به او در داشتن دهان و دندان‌هایی سالم کمک کرد. شما می‌توانید موارد زیر در این زمینه به یاد داشته باشید:

 • اطمینان حاصل کنید که کودکتان فلوراید کافی را که به طور طبیعی در آب یافت می‌شود دریافت می‌کند.
 • اگر آب شهری شما فلوراید ندارد از یک دندان‌پزشک مورد اعتماد بخواهید برای کودک مکمل فلوراید بنویسد، اما یادتان باشد که مصرف بیش از حد فلوراید نیز خوب نیست و موجب مشکلاتی خواهد شد.
 • اگر کودکتان انگشتش را با شدت زیادی می‌مکد در مورد آن با پزشک مشورت کنید.
 • از زمانی که دندان‌های کودک درآمدند به او در رختخواب شیر ندهید، زیرا با این کار ریسک پوسیدگی را افزایش می‌دهید. این پوسیگی‌ها را کرم‌خوردگی شیشه‌شیر هم می‌نامند.
 • برای پیشگیری از کرم‌خوردگی شیشه‌شیر، به شیر خشک فقط آب اضافه کنید و از اضافه کردن مایعات دیگر به شیر خشک بپرهیزید.
 • از دادن نوشابه، آب‌میوه و دیگر نوشیدنی‌های شیرین به کودک پرهیز کنید. نوشیدنی‌های شیرین باعث خرابی دندان می‌شود. باکتری‌ها از شکر موجود در نوشیدنی‌های شیرین تغذیه می‌کنند و با تولید اسید به دندان کودک حمله می‌کنند.
 • قاشق و چنگال خودتان را در دهان کودک نگذارید، بزاق شما ممکن است باکتری‌هایی به جا بگذارد که باعث پوسیدگی دندان‌های کودک شود.
 • کودکتان را تشویق کنید که از چهار یا شش ماهگی از لیوان نی‌دار مخصوص کودک استفاده کند.
 • از زمانی که قطرۀ آهن برای کودک شما تجویز می‌شود، پس از هر بار دادن قطرۀ آهن، دندان شیرخوار خود را با پارچه‌ای نرم و تمیز یا گاز پانسمان به آهستگی پاک کنید.
 • بعد از دادن قطرۀ آهن، به کودک شیرخوار خود شیر بدهید تا دندان‌ها را از آهن پا شود، و به دلیل نگرانی از سیاه شن دندان‌ها مصرف مکمل حاوی آهن را قطع نکنید.
 • اگر کودکتان در سنی است که می‌تواند آب بخورد، بعد از قطرۀ آهن به کودک آب جوشیده بدهید.
 • نزدیک یک سالگی کودک بهتر است برای ویزیت دندان‌ها به یک دندان‌پزشک فوق تخصص کودکان مراجعه کنید.
 • هرگاه به توصیۀ پزشک یا دندان‌پزشک کودکتانف مسواک زدن کودک را شروع کردید حتماً از خمیردندان ویژۀ کودکان استفاده کنید.

تأثیر پستانک در رشد فک و دندان

اگر کودکتان از پستانک استفاده می‌کند و آن را قبل از دو سالگی کنار بگذارد، معمولاً آسیبی به دندان‌ها، فک یا توانایی گاز زدن غذا در آنها وارد نمی‌شود که البته فرزند شما احتمالاً قبل از فرا رسیدن این سن، استفاده از این وسیلۀ نادرست را کنار گذاشته باشد. در طول سال‌هایی که کودکان پستانک می‌گیرند، فقط دندان‌های شیری آنها درمی‌آید و دندان‌های دائمی معمولاً از سن شش سالگی شروع به ظاهر شدن می‌کند. با این حال، هرچه فرزند شما مدت طولانی‌تری پستانک بگیرد، بیشتر احتمال دارد که رشد دندان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. اگر در مورد این موضوع نگران هستید، با پزشک یا دندان‌پزشک کودکتان صحبت کنید تا از رشد مناسب فک و دندان کودک مطمئن شوید. همچنین یادتان باشد هرگز پستانک را با قرار دادن در دهان خودتان تمیز نکنید، زیرا کارشناسان می‌گویند بزاق بزرگسالان حاوی باکتری‌هایی است که می‌تواند به محض جوانه زدن دندان‌های کودک، آنها را دچار پوسیدگی کند.

گزارش اشکال

بارداری  تعیین جنسیت جنین دوران بارداری هفته شانزدهم بارداری روش نزديكي براي پسردار شدن هفته نوزدهم بارداری علائم بارداری پسر در ماه اول تغذیه در دوران بارداری تغذیه دوران بارداری ماه اول بارداری بهترین زمان بارداری ماه سوم بارداری هفته 16 بارداری هفته 19 بارداری زن حامله در خواب هفته 16 بارداری و تشخیص جنسیت جنین در سه ماهگی تغذیه دوران بارداری سه ماهه اول رابطه جنسی در بارداری مراقبت های بارداری تغذیه بارداری تعیین جنسیت در هفته نهم بارداری تغذیه در بارداری دیابت بارداری و رژیم غذایی غذاهای مفید در دوران بارداری غذاهای دوران بارداری مراقبت بارداری مراقبت های زمان بارداری اولین سونوگرافی در بارداری اولین سونوگرافی در بارداری