هفتهٔ هفتم بارداری

هفتهٔ هفتم بارداری

شما نیز مانند بسیاری از خانم‌های باردار، احتمالاً هر روز در آینه به برجستگی شکم خود نگاه می‌کنید. با این حال تا ماه چهارم برآمدگی واضحی نخواهید داشت. در این مطلب با تغییرات بدن و زندگی، عوارض شایع، مراقبت پزشکی، خودمراقبتی‌های هفتۀ هفتم و همچنین علائم خطرسازی آشنا خواهید شد که با مشاهده‌ٔ آنها باید با پزشکتان تماس بگیرید.

تغییرات بدن و زندگی شما

در طول این هفته ممکن است بیشتر نیاز به ادرار کردن داشته باشید. به این دلیل که خون بیشتری از مسیر کلیه‌ها می‌گذرد و منجر به تولید مقدار بیشتری ادرار می‌شود. همچنین با رشد رحم، فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد شد که می‌تواند احساس نیاز به ادرار کردن به دفعات بیشتر را ایجاد کند. شاید متوجه شوید که غذاها طعم عجیبی دارد و همچنین ممکن است علاقۀ شما به غذاهایی که قبلاً دوست داشتید نیز تغییر کند.

در این هفته تغییرات عاطفی بزرگی ایجاد نخواهد شد. ممکن است هنوز باور کردن بارداری برایتان مشکل باشد. اگر دوستانی دارید که در حال تلاش برای بارداری هستند اما موفق نبوده‌اند، ممکن است کمی احساس گناه کنید. به احساسات آنها توجه داشته باشید، اما سعی کنید هیجان خودتان را نیز کاهش ندهید. قبول و باور بارداری ممکن است همین هفته برای شما اتفاق بیفتد. داشتن فرزند و فکر بزرگ کردن او شاید دلهره‌آور باشد، اما سعی کنید در زمان حال متمرکز شوید و به توانایی‌های خود اعتماد داشته باشید. اگر می‌توانید با مادر خود یا سایر خانم‌هایی صحبت کنید که فرزندی دارند و احتمالاً احساسات مشابهی را تجربه کرده‌اند.

عوارض شایع بارداری در هفتۀ هفتم

عوارض هفتگی زنان باردار در تمام موارد، شبیه به هم و یکسان نیست. عوارض شایعی که بیشتر زنان باردار در هفتۀ هفتم با آنها مواجه خواهند شد شامل موارد زیر است:

برای داشتن اطلاعات معاینات بارداری، هفته به هفتهٔ بارداری‌، رشد جنین و بسیاری از اطلاعات دیگر، ایمیل خود را وارد و ثبت‌نام کنید.

مراقبت‌های پزشکی هفتۀ هفتم

در صورت مراجعه نکردن به پزشک تا هفتۀ هفتم بارداری، لازم است علاوه بر تعیین فوری تاریخ اولین ملاقات با پزشک، وقتی را نیز برای مراجعه به دندان‌پزشک در نظر بگیرید:

یک وقت ملاقات با پزشکتان تعیین کنید: با پزشکتان در مورد بارداری خود صحبت کنید و اگر هنوز پزشکی ندارید، باید یک پزشک مناسب انتخاب کنید. این موضوع مهمی است که ویتامین‌های دوران بارداری همراه فولیک اسید، رژیم غذایی، دارو و مواد مغذی را به شکلی صحیح زیر نظر پزشکتان مصرف کنید، زیرا از این هفته به بعد هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید، اثر قابل توجهی روی کودک شما خواهد داشت.

یک قرار ملاقات با دندان‌پزشک داشته باشید: بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری لثه با زایمان زودرس و عوارض دیگری در ارتباط است. با دندان‌پزشک خود در مورد نحوۀ داشتن دهان و دندان‌هایی سالم در طول بارداری صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که بارداری خود را به او اطلاع دهید، زیرا اشعۀ ایکس تصویربرداری از دندان‌ها، در هر مرحله از بارداری می‌تواند خطرناک باشد.

خودمراقبتی هفتۀ هفتم

در این زمان نیز ممکن است دچار تهوع بارداری شوید. همچنین ممکن است هوس یا بیزاری از مواد غذایی خاصی که بخشی از ویارهای دوران بارداری است را داشته باشید. اگر ولع مصرف مواد غیرخوراکی یا حتی یخ را دارید، دچار بیماری پیکا یا هرزه‌خواری هستید. در برخی موارد، اعتقاد بر این است که پیکا با کمبودهایی در تغذیه‌‌‌ی شما یا کم‌خونی مرتبط است. شما می‌توانید زیر نظر پزشک رژیم غذایی مناسبی داشته باشید تا این کمبودها را جبران کنید.

همچنین برای کمک به بهبود تهوع بارداری سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک داشته باشید و از نخوردن غذا به مدت طولانی خودداری کنید. از مصرف غذاهای ادویه‌دار و چرب نیز پرهیز کنید. همچنین مطمئن شوید که به اندازۀ کافی ویتامین‌های دوران بارداری را دریافت می‌کنید. اگر بیماری صبحگاهی برای شما غیرقابل تحمل است، قبل از مصرف هر نوع دارو برای بهبود تهوع فراموش نکنید که نظر پزشکتان را بخواهید.

به یاد داشته باشید که برای افراد مختلف، درمان‌های متفاوتی وجود دارد که لازم است زیر نظر پزشک آنها را تجربه کنید. برای کم شدن تکرر ادرار نیز بهتر است مایعات را هنگام روز مصرف کنید و در ساعات نزدیک به خواب، نوشیدن مایعات را کاهش دهید.

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ هفتم

هفتۀ ششم بارداری را به سلامت گذرانده‌اید، وارد هفتۀ هفتم شده‌اید و همچنان در حال دور شدن از مشکلات احتمالی هستید. در بسیاری موارد، هیچ دلیل مشخصی برای سقط جنین وجود ندارد، اما مهم است که برخی از نشانه‌های موجود را تشخیص بدهیم. بارداری خارج رحمی نیز نمی‌تواند ادامه پیدا کند و در صورت درمان نشدن، در نهایت بافت جنین باید از بدن مادر خارج شود. بنابراین پس از مشاهدۀ هر یک از علائم زیر بلافاصله با یک پزشک تماس بگیرید:

  • خونریزی واژینال یا لکه‌بینی
  • خروج بافت از واژن
  • انقباض و درد شدید پایین شکم
  • درد در شانه‌ها
  • درد یا حساسیت در ناحیۀ شکم یا لگن
  • نبض ضعیف، تپش قلب یا غش
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط