سوءهاضمه و اختلال در خواب

سوءهاضمه و اختلال در خواب

برخی از زنان ممکن است از سوزش سرِ دل یا سوزش ناشی از اسید معده در نیمۀ دوم بارداری رنج ببرند. این احساس سوزش اغلب از پایین سینه تا پایین گلو گسترش می‌یابد. شدیدتر شدن این مشکل در شب و هنگام خواب، یکی از موضوعاتی است که می‌تواند خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این مطلب با دلایل و روش‌های رفع این مشکل آشنا خواهید شد.

دلایل سوءهاضمه یا سوزش معده

جفت در دوران بارداری مقدار زیادی هورمون پروژسترون تولید می‌کند که باعث شل شدن ماهیچه‌های صاف رحم می‌شود. سطح بالای هورمون پروژسترون، علاوه بر ماهیچه‌های رحم، باعث شل شدن ماهیچه‌های دریچۀ معده می‌شود. شل شدن ماهیچه‌های دریچۀ معده به اسیدهای معده اجازۀ ورود به مری و بالاتر از مری را می‌دهد.

احساس سوزش ناراحت‌کننده‌ای که در پایین سینه و گلو ممکن است داشته باشید، ناشی از ورود اسید معده به این ناحیه است. پروژسترون، همچنین انقباضات موجی مری و رودۀ شما را کند می‌کند که در نتیجه باعث کند شدن هضم غذا می‌شود. از طرفی در اواخر بارداری، کودک در حال رشد شما به حفرۀ شکمتان فشار می‌آورد و می‌تواند باعث شود اسیدهای معده به سمت مری و بالا هدایت شود. این مشکل اگرچه هیچ خطری برای شما و جنین ندارد، اما تا اواخر بارداری ممکن است همراه شما باشد.

روش‌های بهبود سوء‌هاضمه

هیچ راه قطعی برای جلوگیری از سوزش سر دل یا سر معده در شب وجود ندارد، اما شما می‌توانید برای به حداقل رساندن این مشکل، موارد زیر را رعایت کنید:

  • پرهیز از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث سوزش سر دل می‌شود. مصرف چای، قهوه و نوشابه‌، در دوران بارداری بهتر است محدود شود. همچنین از خوردن شکلات، غذاهای اسیدی مانند مرکبات و آب‌‌میوه، گوجه‌فرنگی، خردل، سرکه، نعنا و مشتق‌های آن، سوسیس و کالباس، چاشنی زیاد یا مواد غذایی سرخ‌شده و چرب به خصوص هنگام شب پرهیز کنید.
  • وعده‌های غذایی کوچکی را در تعداد دفعات زیاد بخورید و مواد غذایی را به آرامی و کامل بجوید. به خودتان دو یا سه ساعت برای هضم غذا قبل از رفتن به رختخواب یا دراز کشیدن فرصت دهید.
  • هنگام خواب، بالاتنۀ خود را با قرار دادن بالش بالاتر نگه دارید. این کار ممکن است باعث شود میزان اسید کمتری از معده خارج شود.
  • لباس خوابی را برای پوشیدن هنگام خواب انتخاب کنید که در ناحیۀ شکم و دور کمر گشاد‌تر است.
  • اگر مشکل شما خیلی شدید است و خواب شما را کاملاً تحت تأثیر قرار داده، می‌توانید از پزشک خود بخواهید که یک داروی ضداسید معده را که در دوران بارداری بی‌خطر باشد برایتان تجویز کند.
با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط