روابط با دوستان پس از زایمان

روابط با دوستان پس از زایمان

هر کدام از مادران پس از زایمانشان ممکن است روی بخش متفاوتی از زندگی خود تمرکز کنند. این یک مشکل یا اتفاقی غیرطبیعی نیست و به احتمال زیاد، شما نیز درگیر خانوادۀ جدیدتان هستید، همان‌طور که باید باشید و شاید خیلی زود زمان و انرژی قبلی را برای وقت گذراندن با دوستانتان نداشته باشید. اما شاید دوستانتان نیز نتوانند شرایط جدید شما را درک کنند یا ممکن است بعضی از آنها علاقه‌ای به این کار نداشته باشند. در این مطلب می‌توانید با تلاش برای حفظ رابطه با دوستان و نکاتی برای تداوم دوستی‌هایتان آشنا شوید.

تلاش برای حفظ رابطه با دوستان

برای دوستانتان شاید دانستن جواب این سؤال که آیا هنوز جایی در زندگی شما دارند یا خیر، یک موضوع مهم باشد. شما ممکن است دوست داشته باشید آنها به دنیای جدیدتان ملحق شوند و آنها هم ممکن است دوست داشته باشند که شما به دنیای آنها برگردید و شاید همین باعث شروع برخی کشمکش‌ها شود. این اتفاقی معمولی است که هر دو نفر شما فکر کنید طرف مقابل شما را درک نمی‌کند و حتی شاید این موضوع که از نظر یکی، دیگری تلاش لازم را نمی‌کند باعث دلخوری شود. هرچه بیشتر بین شما فاصله بیفتد، بیشتر احتمال دارد که دوستی‌تان به مرور خاتمه پیدا کند. راه‌حل این است که با این دور شدن از یکدیگر مقابله کنید و در عوض برای حفظ رابطه‌ها کمی بیشتر انرژی بگذارید. برای حفظ رابطه‌‌های دوستی نکاتی وجود دارد که می‌توانید آنها را در نظر بگیرید:

علاقۀ شما برای حفظ دوستی: اول خوب با خودتان فکر کنید و ببینید آیا واقعاً می‌خواهید این دوستی را نجات دهید یا زیاد برایتان اهمیتی ندارد. با خودتان صادق باشید، چون شاید برای حل مشکل لازم باشد بیش از چیزی که الان می‌خواهید فداکاری کنید و شاید به قدری خسته و دلخور باشید که قادر به چنین کاری نباشید.

صحبت کردن با دوستان: اگر می‌خواهید دوستانتان همچنان در زندگی شما حضور داشته باشند، بهترین کار این است که با آنها صحبت کنید. شاید لازم باشد قدم اول را شما بردارید و به آنها بگویید که دلتان برایشان تنگ شده است و چون قبلاً با هم صمیمی بوده‌اید، احتمالاً آنها هم دلتنگ شما هستند. در صحبت‌هایتان به این اشاره کنید که دلتان بیشتر برای چه چیزی تنگ شده است، خندیدن و صحبت با هم، گفت‌وگو‌های تلفنی یا صرف شام در کنار یکدیگر. خودتان هم احتمالاً از این موضوع شگفت‌زده خواهید شد که چقدر سریع احساسات منفی‌تان تبدیل به دلتنگی بیشتر و نیازتان به یکدیگر می‌شود.

تصمیم‌گیری برای اقدامات بعدی: تصمیم بگیرید که چه اقداماتی لازم است انجام دهید. با مشورت کردن راهی پیدا کنید که باز هم بتوانید برای یکدیگر وقت بگذارید. سعی کنید در این کار پیش‌قدم شوید و مطمئن باشید آنها هم از این کار شما استقبال می‌کنند، پس برای شروع می‌توانید این واقعیت را به آنها بگویید که به دلیل درگیری‌های بارداری نتوانسته‌اید به آنها سر بزنید و حالا مشتاق دیدارشان هستید.

بردن کودکتان همراه خود: شاید بتوانید وقتی با دوستانتان بیرون می‌روید، فرزندتان را نیز همراهتان ببرید و شاید بهتر باشد گاهی برای او پرستار بگیرید تا بتوانید تمام وقتتان را با دوستانتان بگذارید. شما می‌توانید یک بار در ماه با هم به سینما بروید یا یک روز را در هفته انتخاب کنید و با یکی از آنها تماس بگیرید یا هفتگی به خانۀ هم یا به یک پیک‌نیک بروید.

ترنیب یک مهمانی کوچک: بسیاری از مادران بعد از تولد نوزاد یک مهمانی کوچک ترتیب می‌دهند و حضور نوزاد را جشن می‌گیرند. این مهمانی حتی می‌تواند برای یک ماهگی کودکتان تنظیم شود. فکر بدی نیست که دوستان قدیمی‌تان را به خانه دعوت کنید و به آنها اطمینان بدهید که این مهمانی برای دیدار آنهاست.

واقع‌بین باشید و یادتان باشد که ممکن است رابطۀ شما خیلی سریع و زود کاملاً مثل قبل نشود، زیرا شما در حال رشد هستید و نیاز‌های جدید و متفاوتی با اطرافیانتان دارید. بیشتر دوستی‌های سالم و مهم، این تغییر بزرگ در زندگی را با موفقیت پشت سر می‌گذارد، اما این کار به تلاش، صداقت، صبوری، فداکاری و انعطاف‌پذیری نیاز دارد. اگر دوستانتان نیز مثل شما به تداوم این رابطه با شما احتیاج داشته باشند، مطمئن باشید که هرگز شما را به دلایلی مثل بچه‌دار شدن یا چند ماه بی‌خبری ترک نخواهند کرد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط