تغییر علاقۀ پدرها به رابطۀ جنسی پس از زایمان

تغییر علاقۀ پدرها به رابطۀ جنسی پس از زایمان

تحقیقات نشان داده است که تمایل تازه‌پدران به رابطۀ جنسی با همسرشان پس از زایمان متغیر است و بر اساس عواملی غیر از تغییرات جسمانی ناشی از زایمان مادران نیز افزایش و کاهش پیدا می‌کند. نظرسنجی‌ها در این زمینه نیز نشان داده است که پدران هم مثل مادران پس از تولد نوزاد مضطرب و خسته هستند که تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. در این مطلب می‌توانید با برخی از دلایل موجود در تغییر میل جنسی تازه‌پدران و تأثیر این تغییر در زندگی زناشویی والدین آشنا شوید.

دلایل تغییر میل جنسی تازه‌پدران

تازه‌پدران هم مانند مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند، بعد از به دنیا آمدن کودک دچار نوسانات میل جنسی می‌شوند. برخی از دلایلی که باعث تغییر میل جنسی در تازه‌پدران می‌شود شامل موارد زیر است:

خستگی و اضطراب: بر اساس تحقیقات، خستگی و استرس همسران مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند، یکی از علت‌های کاهش میل جنسی است و تمایل کم به رابطۀ جنسی در مردان همواره تحت تأثیر ‌میل کم پدر نوزاد یا وضعیت شیردهی مادران نیست، بلکه بیشتر به علت خستگی و اضطراب آنهاست. اما از سوی دیگری و برعکس هم ممکن است به علت نیاز برای داشتن رابطۀ صمیمانه یا این تصور که به خاطر نوزاد، زمان محدودی برای داشتن رابطۀ جنسی دارند، تمایلشان افزایش پیدا کند. بهتر است بدانید که افزایش تمایل جنسی در والدین فقط برای نزدیکی جنسی نیست، بلکه نیازی برای داشتن رابطه‌ای نزدیک به یکدیگر است.

کمبود وقت: همچنین تحقیقات نشان داده است که عوامل مربوط به مراقبت از فرزند، بیشتر از تمام تغییرات جسمانی یا هورمونی مادری که تازه زایمان کرده است در میل جنسی والدین تأثیر دارد. محققان قبلاً مادرانی را که تازه زایمان کرده‌اند، یک عامل تأثیرگذار منفی روی میل جنسی همسرشان می‌دانستند که شاید علتش شیردهی، بی‌علاقگی یا مشکلات مربوط به واژن و اندام تناسلی بعد از زایمان بود، اما برخی تحقیقات تجربی جدید نشان داده است که همسران مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند، اغلب به علت کمبود وقت دچار کاهش میل جنسی می‌شوند. پس غیر از خستگی، نداشتن وقت هم یکی از بزرگ‌ترین موانع برای برقراری رابطۀ جنسی است و عجیب نیست که عوامل مربوط به نگهداری از نوزاد، تأثیر منفی در میل جنسی داشته باشد.

بهبود و افزایش دوبارۀ میل جنسی در پدران

بعد از گذشت چند هفته یا چند ماه، والدین ممکن است متوجه شوند که ابعاد رابطۀ آنها تغییر کرده است و شاید مدتی طول بکشد تا اوضاع مثل قبل شود. با همۀ اینها، انتظار می‌رود که بالاخره شرایط به حالت عادی برگردد و رابطۀ جنسی شما دوباره مثل گذشته شود، اما این اتفاق خودبه‌خود نخواهد افتاد و لازم است بدانید که برای بازگشت به رابطۀ جنسی با همان کیفیت قبل از بارداری خود نیاز به همفکری همسرتان دارید. پس به این اتفاق اهمیت ویژه‌ای بدهید و سعی کنید با تنظیم وقت و داشتن یک برنامه‌ریزی منظم و دلخواه و با پیدا کردن راهکارهایی برای حل مشکلات رابطۀ جنسی و آگاهی از تأثیرات حضور نوزاد جدیدد در روابط زناشویی خود، میزان تمایل جنسی خود و همسرتان را پس از زایمان بهبود دهید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط