زمان مناسب بازگشت به کار مادران شاغل بعد از زایمان

زمان مناسب بازگشت به کار مادران شاغل بعد از زایمان

زمان مرخصی زایمان بین شش تا نه ماه است. برخی از مادران ممکن است با توجه به نوع شغلشان و میزان حمایتی که از خانواده و اطرافیان برای مراقبت از خود و نوزادشان دارند، گاهی احساس کنند که دوست دارند کمی زودتر از پایان مرخصی زایمان خود به محل کارشان برگردند. در این مطلب با نکاتی برای تشخیص زمان مناسب‌تر برای بازگشت به کار پس از زایمان آشنا خواهید شد.

ویژگی‌های شغل شما برای بازگشت به کار

هنگامی که زمان بازگشت به کار خود را برنامه‌ریزی می‌کنید، به ویژه اگر برای اولین بار بچه‌دار شده‌اید، داشتن یک نوزاد را در خانه دست‌کم نگیرید. خستگی به علت تغذیه یا شیردهی در شبانه‌روز می‌تواند توانایی شما برای انجام درست وظایف شغلی را مختل کند. هنگامی که در حال تشخیص آمادگی بدنتان و تصمیم‌گیری برای برگشتن به محل کار خود هستید، باید نکاتی مؤثر را برای تصمیم قطعی خود در نظر بگیرید. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

ساعت کاری شما

ساعت‌های زیاد کاری در هفته، به احتمال زیاد همۀ توان شما را تحلیل می‌برد. بدن شما برای تجدید نیرو نیاز به زمان دارد. اگر زمان کاری شما زیاد است و پاره‌وقت نیست، بهتر است برای بازگشتن به محل کار عجله نکنید.

کار سنگین و انرژی‌گیر

اگر شغل شما به هر دلیلی سنگین است، احتمالاً خیلی زود آمادگی انجام آن را ندارید. شما نباید تمام انرژی خود را در محل کار صرف کنید و هنگام بازگشت به خانه، هیچ انرژی‌ای برای کودک خود نداشته باشید. علاوه بر این، اگر شما از لحاظ جسمی آمادۀ انجام شغل خود نباشید، ممکن است در محل کارتان برای خود و دیگران ایجاد دردسر کنید.

میزان انعطاف کار شما

اگر شغل شما به شکلی است که لازمۀ انجام آن، تحمل فشار روحی زیادی است، می‌توانید با کارفرما صحبت کنید و از ساعت کار خود کم کنید. اگر می‌بینید که استرس بیشتری به زندگی‌تان اضافه می‌شود یا مجبورید یک تعهد کاری را نقض کنید، لازم است باز هم برای بازگشت به کار صبر کنید.

استراحت در طول کار

بسیاری از افراد، ظهرها نیاز به استراحت دارند. وجود محلی در سر کار که بتوانید پاهای خود را به مدت چند دقیقه بالاتر از بدنتان قرار دهید یا دراز بکشید و برای چند دقیقه چشم‌های خود را ببندید می‌تواند بسیار مفید باشد.

شیردهی هنگام کار

از قبل در مورد این موضوع فکر کنید تا مجبور نشوید با سینه‌های ورم‌کرده از شیر، به دنبال یک اتاق خالی برای دوشیدن شیرتان بگردید. قوانینی برای حمایت از مادران شیرده وجود دارد که بر اساس آن، مادران می‌توانند روزانه از یک ساعت مرخصی برای شیر دادن فرزندان خود استفاده کنند. بهتر است همه چیز را در مورد شیردهی مادران شاغل بدانید.

اگر تمام این نکات را در نظر گرفتید و برای هر کدام راهکاری پیدا کردید، این را بدانید که شما برای بازگشت به محل کار خود آماده هستید. فقط باز هم یادآوری می‌کنیم که بدن شما پس از زایمان نیاز به هفته‌ها استراحت دارد و با توجه به تفاوت‌های فیزیکی زنان، این زمان بسیار قابل نوسان است، پس صبور باشید و به فکر خود، همسر و کودکتان باشید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط