توجه به وزن‌گیری نوزاد

توجه به وزن‌گیری نوزاد

تغذیهٔ خوب برای رشد ذهنی و جسمی کودک شما بسیار مهم است و پس از تولد نوزاد، لازم است افزایش وزن و وزن‌گیری او به دقت توسط یک پزشک اطفال مورد اعتماد زیر نظر گرفته شود تا والدین بتوانند با نظارت درست بر رشد نوزاد از لحاظ قد و وزن، سلامت عمومی کودک را تأمین کنند. در این مطلب می‌توانید با زمان‌های وزن کردن نوزاد، اهمیت وزن‌گیری، کاهش و افزایش وزن نوزاد در چند هفتهٔ اول پس از تولد، تشخیص وزن‌گیری کافی در نوزادان و برخی موارد نیازمند مراجعه به پزشک آشنا شوید.

زمان وزن‌ کردن نوزاد

پس از زایمان، پزشک یا پرستار، کودک شما را هنگام تولد و تا زمانی که در بیمارستان هستید، هر ۲۴ ساعت یک بار وزن می‌کند. در ۴۸ ساعت اول بعد از ترخیص نوزاد از بیمارستان نیز بهتر است برای ارزیابی وزن به پزشک اطفال مراجعه کنید. زمانی که برای اولین مراقبت مهم و ضروری نوزاد معمولاً در روز اول تا سوم بعد از مرخص شدن از بیمارستان و سپس دوباره در فاصلۀ ۱۰ تا ۱۴ روزگی کودک و به دنبال آن در ۲۸ روزگی‌اش طبق روال معمول برای یک نوزاد سالم به پزشک مراجعه می‌کنید، وزن او انداره‌گیری خواهد شد. اگر کودک شما عارضه‌ای مثل کاهش وزن غیرمنتظره یا زردی داشته باشد، ممکن است در چند هفتۀ اول نیاز به مراجعات بیشتری به پزشک اطفال داشته باشید و در حالت عادی و معمول نیز، برای بررسی وزن‌گیری فرزند خود در سال اول تولد و بعد از دوران نوزادی لازم است ماهی یک بار به پزشک کودکان مراجعه کنید. تمام این اندازه‌گیری‌ها در همۀ مراقبت‌های بعدی در سال اول زندگی کودک نیز ادامه دارد و در نمودار رشد کودک ثبت می‌شود.

اهمیت وزن‌گیری در نوزادان

اهمیت وزن‌گیری و بررسی آن در کودکان، غیر از آنکه بسیاری از موارد مربوط به سلامت آنها را مشخص می‌کند، به این دلیل است که وقتی سرعت وزن‌گیری کودک متناسب نیست، ممکن است دچار یک عارضه به نام ناتوانی از افزایش وزن یا اختلال در رشد تشخیص داده شود. این اتفاق معمولاً زمانی می‌افتد که کودک به خوبی شیر نمی‌خورد یا بدن او در جذب مواد مغذی یا استفاده از آنها موفق نیست. این می‌تواند به دلیل مشکل تغذیه، مشکلات گوارشی، بیماری‌های ارثی مثل فیبروزسیستیک یا عارضه‌های دیگری باشد که حتماً باید تحت نظر یک پزشک متخصص قرار بگیرد، پس سعی کنید وزن‌گیری مناسب نوزادتان را جدی بگیرید.

کاهش و افزایش وزن نوزاد

بیشتر نوزادان سالم و فول‌ترم یعنی نوزادانی که در موعد مشخص تولد خود به دنیا آمده‌اند، در چند روز یا هفتۀ اول زندگی، بین پنج تا نُه درصد از وزن هنگام تولد خود را از دست می‌دهند. کاهش وزن اولیه به این دلیل رخ می‌دهد که نوزادان در زمان تولد مایعات اضافی در بدنشان دارند که پس از تولد دفع می‌شود. این اتفاق طبیعی است و باعث نگرانی نیست، مگر اینکه کودک بیش از ۱۰ درصد از وزن تولد خود را از دست بدهد. نوزاد احتمالاً یک هفته پس از تولدش دوباره شروع به افزایش وزن خواهد کرد و در حدود دو هفتگی به وزن هنگام تولد خودشان یا بالاتر از آن می‌رسند. ممکن است متوجه شوید که نوزادتان بین هفت و ۱۰ روز بعد از تولد، تمایل به خوردن شیر در وعده‌های بیشتری دارد یا در هر وعده، مدت طولانی‌تری شیر می‌خورد که این نیز اتفاقی طبیعی است و نباید نگرانش باشید.

تشخیص وزن‌گیری مناسب در نوزاد

بیشتر پدر و مادرها در خانه ترازوی وزن کردن نوزاد ندارند، اما شاخص‌های خوب دیگری مثل تعداد پوشک‌های خیس و کثیف وجود دارد که نشان می‌دهد کودک پیشرفت خوبی در وزن‌گیری دارد یا خیر. در مورد ادرار نوزاد لازم است بدانید که پس از پنج روز اول، نوزاد معمولاً روزانه حداقل بین چهار تا پنج پوشک را خیس می‌کند که این تعداد در بیشتر نوزادان بین پنج تا هشت پوشک است.

همچنین در چند روز اول، برخی از نوزادان تنها یک بار در روز مدفوع می‌کنند. پس از چند روز اول، نوزاد شما باید حداقل دو بار در روز مدفوع داشته باشد. در اوایل تولد، تعداد دفعات مدفوع کودک در هر روز می‌تواند بسیار متفاوت باشد و پس از هفتۀ اول، ممکن است در طول ماه اول هر روز ۱۰ بار یا بیشتر مدفوع داشته باشد. بهتر است تعداد پوشک‌های کثیف و خیس نوزاد جایی ثبت شود تا اطلاع دقیق‌تری از این موضوع پیدا کنید و به‌طورکلی نیز دفعات مدفوع نوزادی که شیر مادرش را می‌خورد بیشتر از نوزادانی است که با شیر خشک تغذیه می‌شوند و قوام مدفوعشان نیز نرم‌تر و آبکی‌تر است.

زمان مراجعه به پزشک

در یک یا دو هفتۀ اول بعد از تولد، هر گونه نگرانی در مورد وزن نوزاد وجود داشته باشد، با مراجعه به مطب، پزشک تغییرات وزنی او را به دقت دنبال می‌کند و احتمالاً از شما می‌خواهد او را به طور مرتب برای اندازه‌گیری وزنی ببرید. همچنین در مورد چگونگی تغذیۀ بیشتر، توصیه‌های ویژه‌ای خواهد کرد و به شما می‌گوید در صورت مشاهدۀ چه علائمی باید با او تماس بگیرید. به‌طورکلی، اگر هر کدام از علائم زیر را دیدید با پزشک کودکتان تماس بگیرید:

  • اگر کودکتان خوب شیر نمی‌خورد.
  • اگر کودک شما دفعات ادرار کافی ندارد.

برای اینکه خیالتان راحت شود، می‌توانید وزن کودک را خودتان هم پیگیری کنید. بسیاری از مراکز بهداشت ترازوهایی دارند و اجازه می‌دهند تا هر زمان خواستید به آنجا بروید و کودکتان را وزن کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط