۳۵ ماهگی: بدزبانی

این هفته آخرین هفته از ۳۵ ماهگی کودکتان است. در این مطلب با بخشی از نکات زندگی یک کودک ۳۵ ماهه آشنا خواهید شد.

بدزبانی و حرف‌ بد زدن

شما خیلی به واژه‌های هر روز بیشتری که فرشته کوچولویتان می‌داند افتخار می‌کنید، تا زمانی که سروکلهٔ کلماتی مانند «کله‌پوک» و «احمق» یا بدتر از اینها پیدا می‌شود. واقعیت این است که حرف‌های «بد» در محیط زندگی بچه‌ها وجود دارند. آنها می‌شنوند که بزرگسالان در ترافیک یا هنگام رانندگی فحش می‌دهند، کلمات ناشایست را از تلویزیون می‌شنوند و کلماتی را که می‌دانند والدینشان را عصبانی می‌کند به همبازی‌ها و خواهر و برادران خود می‌گویند. به عبارت دیگر، گفتن و شنیدن برخی از این کلمات برای بچه‌ها بسیار جالب و هیجان‌انگیز است، چون والدین نسبت به شنیدن آنها واکنش نشان می‌دهند!

در واقع، سریع‌ترین راه برای حذف این نوع کلمات، نادیده گرفتن آنهاست. اگر عصبانی شوید و موضوع را بزرگ کنید، فقط به او نشان می‌دهید که برخی کلمات چقدر قدرتمند هستند و همین باعث می‌شود او بیشتر بخواهد آنها را بگوید. در مورد بددهانی کودکان بیشتر بدانید.

نکتهٔ والدین: استقلال در نوع پوشش

شاید شما هم قبلاً می‌توانستید به فرزندتان لباس‌های خیلی قشنگی به سلیقهٔ خودتان بپوشانید اما حالا به نظر می‌رسد او درباره‌ٔ تمام چیزهایی که می‌پوشد نظر و عقیده‌ای دارد و ممکن است رنگ‌ها و پوشش تکراری یا عجیب و غریبی را انتخاب کند ولی نگران نباشید، چون برای کودک خردسال شما بسیار طبیعی و معمولی است که حس استقلال خودش را به این شکل در مورد پوشش خود اعمال ‌کند.

سعی کنید در مورد چگونگی ظاهر کودکتان خیلی وسواس به خرج ندهید، اما در برخی موارد خاص، مثلاً امتناع از پوشیدن کاپشن و لباس گرم مناسب در هوای سرد، به جای اصرار سعی کنید برای حفظ وجهه‌‌اش که نمی‌خواهد کوتاه بیاید، کمی به او فضا و اجازه حس فردیت بدهید. به عنوان مثال بگویید: «باشه، فقط برای اینکه شاید لازم بشه همراهمون میارمش» و اگر واقعاً سرد باشد، بالاخره آن را خواهد پوشید، چون اگر این کار را نکند، سردش خواهد شد و ممکن است لازم شود که زودتر مثلاً پارک را ترک کند که نتیجه‌ای طبیعی برای رفتار اوست و این چیزی است که او نمی‌خواهد.

اما برای موارد ضروری، مثلاً در هوای خیلی سرد که امکان بیمار شدنش وجود دارد، در آن صورت شما باید پوشش مناسب را به عنوان یک قانون مشخص در خانه اعلام کنید. مثلاً بگویید: «بیرون رفتن بدون کاپشن برای برف‌بازی ممنوع است.»

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط