درگوشی‌های آشپزخانه‌ای

امروز می‌خواهیم با هم ترفندهایی یاد بگیریم که هیچ‌کس بهتان نگفته است. شما هم یادتان باشد که این رازها را به کسی نگویید، چون آن‌وقت دیگر ماها حرفه‌ای به نظر نمی‌رسیم و رازهایمان را همه بلد می‌شوند. این ترفندها به ما کمک می‌کند که خیلی تند و خیلی راحت همۀ مشکلات آشپزخانه را حل کنیم، صرفه‌جو باشیم و از مشکلات بعدی پیشگیری کنیم. پس با ما همراه شوید.

کره را سرد رنده کنید

قالب کره باید تقریباً منجمد باشد تا این ترفند مؤثر باشد و شما هم باید سریع رنده کنید تا کره آب نشود. اما کرۀ رنده‌شده برای اضافه کردن به آرد برای پختن بیسکویت، کیک و مافین عالی است. این کار همچنین باعث می‌شود کره خیلی زودتر آب شود. پس اگر کرۀ شما برای مالیدن روی چیزی خیلی سرد و منجمد است،‌ می‌توانید آن را رنده کنید و بعد روی نان تست، سیب‌زمینی پخته یا انواع سبزی‌ها بمالید.

تخم‌مرغ‌ها را امتحان کنید

دانستن این نکته مطمئناً مفید است. وقتی این ترفند را شنیدم آن‌قدر خوشم آمد که تصمیم گرفتم خودم امتحانش کنم. پوستۀ تخم‌مرغ رخنه‌پذیر و منفذدار است و این به هوا اجازه می‌دهد که به مرور زمان وارد آن شود. هرچه هوای بیشتری وارد تخم‌مرغ شود، تخم‌مرغ سبک‌تر و سبک‌تر می‌شود. به همین دلیل است که تخم‌مرغ کهنه روی آب می‌ماند و تخم‌مرغ تازه زیر آب می‌رود.

سس‌های باقی‌مانده را فریز کنید

ترفند هوشمندانه‌ای نیست؟ من از دور ریختن هر غذایی متنفرم. اما گاهی اوقات نمی‌توان کاری کرد،‌ مخصوصاً وقتی که دستور پخت غذا یک فنجان از چیزی را می‌خواهد ولی آن ماده در قوطی‌های یک کیلویی فروخته می‌شود. در واقع شما می‌توانید این کار را برای سس‌های خانگی و هر چیزی که در قوطی می‌خرید و همۀ آن استفاده نمی‌شود، مثل کنسرو لوبیا، به کار ببرید. سس‌های باقی‌مانده را در قالب‌های یخ فریز کنید. وقتی به یک سس آماده نیاز دارید این قالب‌ها را می‌توان گرم کرد.

سیر را بدون دردسر پوست بکنید

از پوست کندن سیر متنفرم. کی دوست دارد دست‌هایش سه روز تمام بوی سیر بدهد؟!‌ اما این تکنیک خیلی جالب‌تر از آن به نظر می‌آید که بتوان نادیده‌اش گرفت. من همچنین دیده‌ام که این کار را با دو کاسۀ سرامیکی که روی هم قرار داده شده‌اند انجام داده‌اند؛ کاسه‌ها لبه به لبه بودند تا یک گنبد برای سیر درست شود. در جدا کردن پوست سیرها ظروفی از جنس سخت ممکن است مؤثرتر از ظروف پلاستیکی باشند. بکوبید، تکان دهید، جدا کنید.

ماکارونی را به شکل جدیدی گرم کنید

به جای اینکه برای پختن یا داغ کردن ماکارونی آن را در مایکروویو بگذارید و چند بار هم بزنید، یک دایره را در وسط ظرف خالی بگذارید تا ماکارونی به طور یکنواخت داغ شود. ماکارونی را به شکل یک دونات داغ کنید. خیلی یکنواخت‌تر داغ خواهد شد.

بستنی را در یک کیسه نگه‌ دارید

یک کیسۀ زیپ‌کیپ فریزر مانع از آن می‌شود که هوای سرد، بستنی را خیلی سفت کند. اگر شما قاشق‌های معمولی و بستنی نرم دوست دارید،‌ یک قدم دیگر هم می‌توانید بردارید؛ سعی کنید قبل از گذاشتن کیسه در فریزر، تا جای ممکن هوای داخل آن را خالی کنید. بستنی را در یک کیسۀ زیپ‌کیپ ذخیره کنید تا نرم بماند. نیازی نیست قاشقتان را برای کندن بستنی خم کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط