واکسن‌های پیش از بارداری

آماده شدن برای بارداری می‌تواند از مشکلات احتمالی این دوران جلوگیری کند. یکی از راه‌های کسب آمادگی برای بارداری، دریافت واکسن برای بیماری‌های مختلف است. بسیاری از واکسن‌ها به این دلیل که دارای ویروس ضعیف‌شدۀ بیماری است، در دوران بارداری به مادران باردار تزریق نمی‌شود. به همین دلیل، بهتر است پیش از بارداری نسبت به دریافت این واکسن‌ها اقدام کنید. در این مطلب با واکسن‌های پیش از بارداری آشنا خواهید شد.

بررسی واکسن‌های دریافتی قبل از باردار شدن

در بارداری‌های برنامه‌ریزی‌شده بهتر است قبل از اقدام به بارداری با پزشکتان در رابطه با تزریق واکسن‌های لازم مشورت کنید. البته خود پزشک احتمالاً در مورد واکسن‌های پیش از بارداری با شما صحبت خواهد کرد و آزمایشی را برای سنجش میزان پادتن‌های شما در برابر بیماری‌های مورد نظر درخواست می‌کند. پس از دیدن جواب آزمایش، پزشک ممکن است در صورت لزوم، دریافت واکسن‌هایی را به شما توصیه کند. پس از تزریق واکسن‌ها نیز ممکن است نیاز باشد مدتی صبر کنید و سپس اقدامات لازم را برای باردار شدن انجام دهید. برخی از این واکسن‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد.

واکسن سرخک

سرخک یک بیماری مسری ویروسی است که با تب، سرفه و آبریزش بینی شروع می‌شود و حدود دو روز بعد، بثورات قرمز رنگ یا راش روی پوست ظاهر می‌شود. به این دلیل که سرخک احتمال زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می‌دهد، در صورت ایمنی نداشتن بدنتان در برابر این ویروس، شاید پزشک شما در شرایط خاصی تزریق این واکسن را قبل از بارداری به شما توصیه کند، چون این واکسن در طول بارداری قابل تزریق نیست.

واکسن سرخجه

ویروس سرخجه باعث بروز علائمی شبیه آنفلوانزا می‌شود که معمولاً با راش پوستی همراه است. ابتلا به این ویروس در دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. بیش از ۸۵ درصد نوزادانی که مادران آنها در سه ماهۀ اول بارداری به این بیماری‌ها مبتلا شده‌اند، به نقص‌های مادرزادی جدی مانند ناشنوایی و ناتوانی‌های ذهنی دچار می‌شوند. دریافت این واکسن نیز با تشخیص پزشک شما ممکن است قبل از بارداری شما لازم باشد. این واکسن هم نباید بعد از باردار شدن شما تزریق شود.

واکسن توأم کزاز و دیفتری

اگر از آخرین تزریق واکسن یادآوری کزاز و دیفتری برای شما، بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد و نیاز به تزریق دوبارۀ آن باشد، دریافت این واکسن ممکن است طبق تشخیص پزشک شما قبل از باردار شدن لازم باشد. هرچند واکسن توأم از توکسوئید ساخته می‌شود و تزریق آن در دوران بارداری بی‌خطر خواهد بود، ولی بهتر است که قبل از بارداری برای تزریق آن اقدام کنید.

واکسن آنفلوانزا

به همۀ زنانی که در فصل آنفلوانزا یعنی از آبان تا اسفند ماه باردار خواهند بود، تزریق واکسن آنفلوانزا توصیه می‌شود. بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا قبل از به اوج رسیدن فصل شیوع بیماری یعنی در ماه‌های مهر و آبان خواهد بود. به این دلیل که انواع ویروس آنفلوانزا و واکسن‌های مربوط به آنها هر سال تغییر پیدا ‌می‌کند، واکسن سال گذشته، شما را در برابر این بیماری ایمن نخواهد کرد و هر سال نیاز به تزریق دوباره است. این واکسن در دوران بارداری نیز قابل تزریق است و خطری برای جنین نخواهد داشت.

واکسن ‌هپاتیت B

پزشک شما ممکن ات پس از درخواست آزمایش هپاتیت B و مشاهدۀ جواب آزمایش قبل از بارداری و در صورت لزوم، تزریق این واکسن را به شما توصیه کند. این واکسن در دوران بارداری و پس از تشخیص پزشک هم قابل دریافت است و ضرری برای مادر و جنین ندارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط