هفت نکته برای خواباندن کودک

خوابیدن بعضی از بچه‌ها هر شب برای خودش هزار و یک‌ شبی طولانی است. آن‌قدر که بالا و پایین می‌روند. به هر چیزی دست می‌اندازند و حتی بافت‌های فرش هم برایشان جذاب و شگفت‌انگیز می‌شود. شاید شما هم مثل والدینی باشید که هر شب ماجرای طولانی‌ای برای خواباندن کوچولوی بازیگوششان دارند. امروز در این مطلب نکاتی را آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند برای خوابیدن کوچولویتان وقت کمتری صرف کنید.

۱. سر ساعت بچه‌ها را به رختخواب بفرستید

هرچند بچه‌های کوچک نمی‌توانند ساعت را بخوانند، اما بدن آنها دقیقاً می‌داند چه ساعتی احتیاج به خواب دارد و باید به رختخواب برود. زمانی که کودک را سر یک ساعت به رختخواب می‌برید به بدن او کمک می‌کنید که ساعت خواب خود را تنظیم کند. ممکن است کودکتان از شما بخواهد که آخر هفته‌ها یا در تعطیلات کمی دیرتر بخوابد. سعی کنید برنامه را حفظ کنید چون اگر چند بار کوتاه بیایید، بازگرداندن این زمان کار دشوارتری می‌شود.

۲. تلویزیون و تلفن‌ همراه را خاموش کنید

کمی قبل از زمان خواب تلویزیون و موبایل را از کودک دور کنید تا ذهنش به مرور آرام شود. دیدن صحنه‌های درام سریال‌های شبانه یا خشنونت و تعلیق می‌تواند ذهن کودکان را درگیر کند و صحنه‌های وحشتناک می‌تواند باعث دیدن کابوس در خواب شود. حتی نور تلفن‌ همراه بدون تصاویر درگیرکننده هم می‌تواند خواب بچه‌ها را مختل کند. این نور بدن را گول می‌زند که هنوز روز است. پس بهتر است قبل از خواب بچه‌ها را از نمایشگرها دور نگه‌ دارید. ایدهٔ خوبی است که یک موسیقی ملایم برایشان پخش کنید.

۳. با او مسواک بزنید

انجام دادن چند کار هر شب قبل از خواب به کودک علامت می‌دهد که دیگر باید آمادهٔ خوابیدن شود. مسواک زدن، پوشیدن پیجامه یا شنیدن یک داستان تبدیل می‌شود به برنامهٔ هر شب کودک قبل از خواب و او راحت‌تر به رختخواب می‌رود.

۴. به درخواست او برای بیدار ماندن «نه» بگویید

بچه‌ها شگردهای جالبی برای بیدار ماندن دارند. اگر او از شما یک لیوان آب می‌خواهد یا دوست دارد چند دقیقه بغلش کنید، این کارها را برایش انجام دهید اما نگذارید خیلی طول بکشد. شاید او بخواهد به بهانهٔ بیدار ماندن به شما در کارها کمک کند یا اینکه مدام مجبورتان کند که بروید و برایش آب بیاورید. شما باید یک جایی قاطع بایستید و به او «نه» بگویید. ممکن است او همچنان اصرار کند، اما بعد از چند بار «نه» گفتن معنی حرف شما را می‌فهمد و به رختخواب برمی‌گردد.

۵. فضای یک خواب خوب را برایش مهیا کنید

فضای خوابیدن می‌تواند در کیفیت خواب کودک شما مؤثر باشد. دمای اتاقش را در تابستان و زمستان متعادل کنید و یک بالش خوب برایش در نظر بگیرید. سعی کنید که نور اتاق بیش از حد نباشد. ایدهٔ خوبی است که قبل از خواب رختخوابش را چک کنید که پر از اسباب‌بازی نباشد و بدنش موقع خواب آسیب نبیند.

۶. به او کافئین ندهید

کافئین ممکن است کودک شما را فعال‌تر کند و این یعنی آرام کردن او برای خوابیدن واقعاً‌ به کار سختی تبدیل می‌شود. نوشابهٔ سیاه و زرد، چای یا قهوه مقدار زیادی کافئین دارند. یادتان باشد که بچه‌ها هیچ احتیاجی به کافئین ندارند، پس سعی کنید آن را از رژیم غذایی ‌آنها دور کنید یا حداقل بعدازظهر و غروب به او کافئین ندهید.

۷. مطمئن شوید که به اندازهٔ کافی فعالیت می‌کند

کودک شما باید در طول روز انرژی‌اش را تخلیه کند تا شب راحت‌تر بخوابد. بگذارید دوچرخه‌سواری کند، این‌ور و آن‌ور بدود یا برقصد. همهٔ اینها علاوه بر اینکه انرژی او را تخلیه می‌کند باعث رشد ذهن و بدن او می‌شود.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط