شش سال و شش ماه: مدیریت رسانه‌ها

با شروع این هفته، شش سال و شش ماهگی کودکتان هم پر شده است و در این مطلب با بخشی از زندگی یک کودک شش سال و نیمه آشنا خواهید شد.

مدیریت رسانه‌ها

بسیاری از والدین با گذاشتن تلویزیون و کامپیوتر در مکانی مرکزی در خانه و خارج از اتاق خواب کودکشان، زمان تماشای نمایشگرها را محدود می‌کنند اما روش‌های دیگری نیز برای مدیریت اشتهای یک کودک کلاس اولی برای نمایشگرها وجود دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

دلسوز ولی قاطع باشید: با تعیین قوانین قاطعانه درباره‌ٔ آنچه مجاز است و آنچه نیست شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما قبل از روشن کردن هر چیزی، ابتدا از شما سؤال می‌کند.

علاقه‌مند و درگیر شوید: وقتی با کودکتان بازی می‌کنید، می‌فهمید که چرا او شیفته‌ٔ بازی‌های آنلاین است. اگر شما نیز علاقه‌ای به آن نشان دهید، فرزندتان هیجان‌زده می‌شود و احساس خاص بودن می‌کند. مدام درباره‌ٔ آنچه تماشا کرده است صحبت کنید. لازم نیست این بحث‌ها طولانی باشد؛ فقط دادن نظری اینجا و آنجا کم‌کم در ذهن کودک ته‌نشین و درک می‌شود و ارزش‌های شما را به او آموزش می‌دهد. به عنوان مثال: «شنیدی اون با پدرش بد حرف زد؟ فکر می‌کنی مادرش تنبیه عادلانه‌ای براش تعیین می‌کنه؟»

خودتان تحقیق کنید: شاید بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که خودتان اطلاعات و آموز‌ش‌های لازم را کسب کنید، طوری که یک کاربر آگاه فناوری باشید. آیا می‌دانید چگونه نرم‌افزارهای کنترل‌ والدین را روی دستگاه‌های نمایشگر خود نصب کنید؟ اگر سرویس ضبط صدا دارید، بررسی کنید که آیا گزینه‌ای برای حذف کردن تبلیغات بازرگانی وجود دارد یا خیر. آیا می‌دانید رتبه‌بندی فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی مثل ۱۶+ دقیقاً به چه معناست؟

در مورد زمان نمایشگرها برای کودکان بدانید.

نکتهٔ والدین: آب به جای آب‌میوه

آیا شما هم در خانواده عادت به نوشیدن آب‌میوه دارید؟ اگر در گذشته در زمان میان‌وعده به فرزند خود آب‌میوه داده‌اید، شاید بهتر است حالا در این مورد تجدید نظر کنید. کودک شما از ویتامین‌ها و فیبر موجود در میوه‌ٔ کامل بهتر می‌تواند استفاده کند و نوشیدن آب‌میوه با ریسک بالاتری برای ایجاد پوسیدگی دندان همراه است. یکی از راه‌ها برای شروع این است که عادت سرو آب با میان‌وعده و شیر با وعده‌های غذایی را شروع کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

مقاله مرتبط