کودک از چه سنی می‌تواند خودش لباسش را بپوشد؟

کودک از چه سنی می‌تواند خودش لباسش را بپوشد؟

وقتی کودکتان حدوداً ۱۲ ماهه است، احتمالاً با جلو آوردن دست یا پایش به شما در لباس پوشاندش کمک می‌کند. اما اغلب تا حدود چهار سالگی قادر به لباس پوشیدن کامل به تنهایی نخواهد بود و کسب مهارت‌های مورد نیاز برای لباس پوشیدن نیازمند تمرین است.

با این حال فرزندتان احتمالاً خیلی زودتر موفق به درآوردن لباس‌هایش خواهد شد. در ۱۸ ماهگی، ممکن است متوجه شوید که او عاشق درآوردن کفش، جوراب و لباس‌هایش است و اغلب هم درست بعد از اینکه آنها را به او پوشانده‌اید درشان می‌آورد و توانایی درآوردن لباس مهارت بسیار مفیدی برای آموزش دستشویی رفتن کودکان است.

اگر خودش می‌خواهد، به او فرصت‌هایی بدهید که برای لباس پوشیدن تلاش کند. برای راحت‌تر بودن کار، بگذارید با لباس‌هایی که پوشیدنشان نسبتاً راحت است شروع کند. برای این کار، لباس‌های گشاد را که بدون دکمه، زیپ یا دکمه‌های فشاری هستند، انتخاب کنید تا کلافه‌ نشود.

اگر هم کودکتان هنوز آمادهٔ یادگیری لباس پوشیدن نیست، باز هم می‌تواند نقش مهمی در آماده شدن داشته باشد. برای مثال، بعد از اینکه بین ژاکت آبی و قرمز یکی را انتخاب کرد، از او بخواهید لباسش را روی تخت بگذارد. به این ترتیب، باز هم احساس می‌کند که به کار لباس پوشیدن کمک می‌کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید