کریستال اوره در پوشک نوزاد چیست؟

کریستال اوره در پوشک نوزاد چیست؟

کریستال‌های اوره؛ Urate crystals، که پزشکان آن را لکهٔ نارنجی نیز می‌نامند، ترکیبی از کلسیم و اوره هستند. یعنی موادی که به طور طبیعی در ادرار یافت می‌شوند. از این مواد اغلب کریستال‌هایی شکل می‌گیرند که لکه‌های نارنجی رو به قرمزی را در پوشک کودک به جا می‌گذارند که ممکن است باعث نگرانی والدین شود.

هر کودکی می‌تواند کریستال‌های اوره دفع کند، هرچند وقتی بدن کودک دچار کم‌آبی شده یا حتی فقط اندکی خشک شده، احتمال آن بیشتر است، زیرا در این صورت ادرار غلیظ‌تر می‌شود. مشاهدهٔ این کریستال‌ها در چند هفتهٔ اول زندگی کودک شایع‌تر است، به ویژه اگر کودک شیر مادر می‌خورد و مادر هنوز تولید شیر کافی را ندارد.

اگر متوجه کریستال‌های اوره در پوشک کودک کوچکتان شدید، می‌توانید با پزشک او صحبت کنید. پزشک ممکن است از شما دربارهٔ‌ تغذیه و وزن‌گیری کودک و در صورت شیردهی، دربارهٔ میزان شیر شما و نشانه‌های کم‌آبی بدن مثل کاهش بزاق، لب‌های خشک، شش ساعت ادرار نکردن و بی‌حالی سؤال کند. پزشک ممکن است توصیه کند که وعده‌های شیردهی را بیشتر کنید، اما تا وقتی کودکتان دچار کم‌آبی نشده است، این کریستال‌های اوره معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید