کبود شدن بدن کودک نشانهٔ چیست؟

کبود شدن بدن کودک نشانهٔ چیست؟

برخی از مادران می‌پرسند که: «بدن بچهٔ من خیلی راحت کبود می‌شود، آیا ممکن است این علامت یک کمبود ویتامینی باشد؟» اگر کودکتان از جهات دیگر سالم است و وزن‌گیری مناسبی دارد، بسیار بعید است که کمبود ویتامین علت کبودشدگی بدن او باشد. اگر فکر می‌کنید بدن کودکتان خیلی ساده کبود می‌شود بهتر است با پزشکش صحبت کنید تا بتواند نگرانی‌های شما را بررسی کند تا بفهمید علت مشکل چه می‌تواند باشد.

اما به‌طورکلی، کودکانی که یک رژیم غذایی سالم دارند به ندرت دچار کمبود ویتامین می‌شوند. در کودکان، پوست بیشتر از هر قسمت دیگری از بدن زخمی می‌شود و کبود شدن شایع‌ترین نوع جراحت‌های مرتبط با پوست است. وقتی کودک تحرک بیشتری پیدا می‌کند احتمال بیشتری هست که به علت جراحت‌های اتفاقی دچار کبودشدگی شود، به ویژه در ساق پا، چانه، پیشانی و دست‌ها. به خاطر داشته باشید که برخی کودکان ساده‌تر از دیگران کبود می‌شوند و و وقتی کودک تحرک بیشتری پیدا می‌کند کبودشدگی‌ها هم بسیار شایع‌تر می‌شوند و در واقع علت بیشتر کبودی‌ها هرگز معلوم نمی‌شود.

همچنین کبود شدن بیش از حدی که به نظر می‌رسد مربوط به دوره‌های مختلفی باشد یا کبودشدگی مکرر در قسمت‌های کمتر معمول بدن مثل بازوها، بالاتنه، ران‌ها، کناره‌های صورت، گوش‌ها، گردن و باسن، ظن آسیب عمدی به کودک را بیشتر می‌کند. اگر دلیلی دارید که شک داشته باشید کودکتان در کنار یکی از مراقبانش امنیت ندارد، فوراً در مورد این نگرانی اقدام کنید.

در مورد کبودی در کودکان بیشتر بدانید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید