چگونه کودکم را به تغذیۀ زمان‌بندی‌شده عادت بدهم؟

چگونه کودکم را به تغذیۀ زمان‌بندی‌شده عادت بدهم؟

خواه به کودکتان شیر مادر می‌دهید و خواه شیر خشک، او برای پیدا کردن آهنگ برنامۀ زمانی طبیعی خود برای غذا خوردن به زمان نیاز دارد. انعطاف‌پذیری در چند ماه اول برای تغذیهٔ موفق کودک مهم و کلیدی است اما کارهایی هست که می‌توانید برای ترغیب کودک برای دنبال کردن یک برنامهٔ زمانی تغذیه در ماه‌های بعدی انجام دهید.

نوزادان نیاز دارند حدوداً هر دو ساعت یک بار شیر بخورند و تغذیه مطابق تقاضا در طول ماه اول زندگی مناسب‌ترین و درست‌ترین کار است. برخی نوزادان در هر وعده، زمان بیشتری شیر می‌خورند اما برخی دیگر دوره‌های کوتاه‌تری شیر می‌خورند و تعداد دفعات تغذیۀ آنها بیشتر است.
هرچه کودکتان بزرگ‌تر می‌شود، طبیعتاً با کارآمدی و مهارت بیشتری شیر می‌خورد و می‌تواند در هر وعده مقدار بیشتری شیر بخورد. کودک معمولاً در حدود چهار هفتگی وعده‌های تغذیه‌اش را سه ساعت یک بار می‌کند. شما می‌توانید او را تشویق کنید. برای این کار در پایان هر وعده اطمینان حاصل کنید که سیر شده است، او را خوب آروغ دهید و نگذارید در طول وعده‌‌های تغذیه خوابش ببرد.

تمام تلاش خود را بکنید که وعده‌های تغذیۀ کودک در زمان ثابتی باشد. برای مثال، رفتن به خرید را همزمان با زمان معمول تغذیهٔ کودک برنامه‌ریزی نکنید. فراهم کردن فضای ثابت نیز به کودک کمک می‌کند بفهمد وقت غذاست. می‌توانید نشستن در یک مکان ثابت، خواندن یک ترانۀ خاص یا تاریک کردن اتاق را برای ایجاد فضای راحت برای تغذیه امتحان کنید.
همچنین و مهم‌تر از همه، به خاطر داشته باشید که حتی زمانی که کودک یک برنامهٔ تغذیه پیدا می‌کند، باز هم مهم است که علائم گرسنگی‌اش را دنبال کنید، نه اینکه او را وادار کنید طبق یک برنامهٔ ثابت غذا بخورد. کودکان ممکن است وقتی در دوره‌های جهش‌ رشد هستند نیاز داشته باشند که مدت طولانی‌تر یا به دفعات بیشتری غذا بخورند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید