چطور به کودک یاد بدهیم دست‌هایش را بشوید؟

چطور به کودک یاد بدهیم دست‌هایش را بشوید؟

کودکان اغلب نزدیک به دو سالگی می‌توانند شستن دست‌هایشان را کم‌کم یاد بگیرند. برای این آموزش، یک چهارپایهٔ ایمن و کوتاه را مقابل روشور دستشویی قرار دهید تا کودک بتواند به شیر آب برسد و به او نشان دهید چگونه شیر را باز و بسته کند. بهتر است برای شروع شیر آب گرم را از پایین و پشت روشور ببندید یا فشارش را کم کنید و حتماً این کار را دور از چشم کودک و وقتی در دستشویی نیست انجام دهید تا احتمال سوختن دستش را کاهش دهید.

استفاده از یک قالب صابون ممکن است برای دست‌های کوچک‌ترش آسان‌تر از فشار دادن سر پمپی صابون مایع باشد. مهارت‌های حرکتی ظریف کودکتان هنوز در حال رشد است، بنابراین او برای مدت زیادی به کمک و نظارت شما برای یادگیری این کار نیاز دارد.

به کودک یاد بدهید که بعد از خیس کردن دست‌ها و آغشته کردن آنها با صابون شیر آب را ببندد تا آب هدر نرود. به یک کودک دو ساله باید در عمل به او نشان دهید چگونه کف را روی تمام قسمت‌های دستش بمالد و بعد آبکشی کند و این کار نیاز به تکرار دارد. همچنین کشتن میکروب‌های مضر به ۲۰ ثانیه مالیدن کف نیاز دارد و یک راه برای اطمینان از اینکه او کف را به قدر کافی به دستش می‌مالد این است از او بخواهید وقتی شما آهنگ الفبا یا هر شعری را که دوست دارد می‌خوانید دست‌هایش را کف بزند و وقتی به پایان آن می‌رسید آنها را آبکشی کند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید