چرا نتیجهٔ تست بارداری یا بیبی‌چک، منفی کاذب می‌شود؟

چرا نتیجهٔ تست بارداری یا بیبی‌چک، منفی کاذب می‌شود؟

این اتفاق اغلب دو دلیل دارد:

۱. تست خیلی زود گرفته شده است: اگر وقتی فکر می‌کنید ممکن است باردار شده باشید، تست بارداری را خیلی زود انجام دهید یا اگر دستورالعمل انجام تست را دقیقاً رعایت نکنید، ممکن است یک «منفی کاذب» ببینید.

یک تست بارداری خانگی تنها در صورتی مثبت خواهد شد که هورمون بارداری «گنادوتروپین جفتی انسانی» یا همان hCG را ردیابی کند. وقتی پس از تخمک‌گذاری یک تخمک بارور می‌شود، حدود یک هفته طول می‌کشد تا تخمک از لوله‌های فالوپ به رحم برسد و بدن تنها زمانی شروع به تولید هورمون hCG می‌کند که یک تخمک بارورشده در رحم لانه‌گزینی کند.

اگر در اولین‌ روزهای بارداری باشید ممکن است بدنتان هنوز به اندازهٔ کافی هورمون hCG تولید نکرده باشد. در این صورت، از تست بارداری ابتدا یک نتیجهٔ منفی می‌گیرید. همچنین، برخی تست‌های خانگی حساس‌تر از بقیه هستند و هیچ تستی ۱۰۰ درصد دقیق نیست و در تعداد کمی از زنان، در طول بارداری سطح هورمون hCG به اندازه‌ای پایین است که تست‌های خانگی نمی‌توانند آن را ردیابی کنند.

اگرچه برخی تست‌ها می‌توانند هورمون گنادوتروپین جفتی را در اولین روزی که از پریودتان می‌گذرد ردیابی کنند، اما اگر تا یک هفته بعد از آن صبر کنید نتیجهٔ دقیقی خواهید گرفت. اسپرم می‌تواند تا پنج روز در لوله‌های رحمی زنده بماند. بنابراین، این احتمال هست که چند روز پس از رابطهٔ جنسی باردار شوید.

۲. سطح هورمون‌ها پایین بوده است: برای گرفتن دقیق‌ترین نتیجه، دستورالعمل‌های انجام تست را دقیقاً رعایت کنید و تست را پس از بیدار شدن در صبح فوراً انجام دهید. در این زمان است که ادرار و هورمون hCG بیشتر از هر زمان دیگری غلظت دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید