من میگرن دارم، چیزی هست که لازم باشد قبل از بارداری بدانم؟

من میگرن دارم، چیزی هست که لازم باشد قبل از بارداری بدانم؟

سردردهای میگرنی در درصدی از بزرگسالان دیده می‌شود که اکثر آنها زنانی در سنین باروری هستند. فراوانی این سردردها ممکن است تحت تأثیر تغییرات هورمونی در طول چرخهٔ قاعدگی، خوردن قرص‌های ضدبارداری، بارداری و دورهٔ پس از زایمان قرار بگیرد.

اما همهٔ سردردها با تغییرات هورمونی شروع نمی‌شوند. اگر شما سابقهٔ سردردهای عودکننده دارید، قبل از بارداری با پزشکتان مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که آنها ناشی از علتی دیگر مثل تنش‌های عاطفی، تومور یا اختلال عصبی نیستند.

اگر داروهای میگرن مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که قبل از باردار شدن رژیم دارویی خود را تغییر دهید. اگر از داروهای تزریقی مثل ایمیترکس استفاده می‌کنید، باید آنها را قطع کنید، زیرا شواهد کافی که ایمنی آنها برای بارداری را تأیید کند وجود ندارد. همچنین باید با نظارت پزشک مصرف داروهای پیشگیرانه مثل پروپرانولول را قبل از باردار شدن قطع کنید. اگر در دوران بارداری به مصرف مسکن نیاز دارید، باید پس از تأیید پزشکتان از مسکن استفاده کنید.

سعی کنید استرستان را کاهش دهید و از غذاهایی که حاوی منوسدیم گلوتامات و پنیرهای دارای بوی تند که در برخی افراد حمله‌های میگرنی ایجاد می‌کنند پرهیز کنید. شاید پیشگیری از پایین رفتن قند خون هم بتواند کمک کند. برای پیشگیری از پایین آمدن قند خونتان، میان‌وعده‌هایی از کربوهیدرات‌های پیچیده مثل غذاهای پرفیبر و نه شکر تصفیهشده را در فواصل کم بخورید.

دیگر درمان‌های غیردارویی شامل حمام آب گرم، استفاده از کیسهٔ یخ و فشار بر ناحیهٔ دچار درد، عمودی نشستن به جای دراز کشیدن و خودداری از ورزش و تحریک چشم و گوش است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید