مانور هایملیک یا هایملیخ چیست؟

مانور هایملیک یا هایملیخ چیست؟

مانور هایملیک یا هایملیخ، (Heimlich maneuver) یک اقدام حیاتی در فوریت‌های پزشکی به شمار می‌رود. این مانور، نوعی کشش شکمی است که برای جلوگیری از خفگی ناشی از ورود یک جسم خارجی به مجرای تنفسی فرد، معمولاً بعد از تشویق به سرفه و مانور ضربه به پشت و به شکلی تناوبی و ادامه‌دار انجام می‌شود و اغلب به تنهایی انجام نخواهد شد.

همین‌طور، این تکنیک‌ها در مورد کودکان و با توجه به سن آنها متفاوت است و به خصوص در مورد شیرخواران زیر یک سال نباید خودسرانه و بدون آموزش دقیق و بی‌نقص، اقدام به انجام این مانور کرد، چون مانور هایملیک در بچه‌های زیر یک سال کاملاً شکل متفاوت دیگری دارد. همچنین انجام نادرست این مانور برای کودکان بزرگ‌تر نیز می‌تواند بسیار خطرساز و زیان‌آور باشد.

یادمان باشد یاد گرفتن کمک‌های اولیه برای همه لازم است، چون ما نمی‌دانیم کی و کجا می‌توانیم باعث نجات جان یک انسان شویم. اما برای انجام این مانور لازم است ابتدا حتماً در کلاس‌های آموزشی کمک‌های اولیه شرکت کنید تا بارها و بارها روی یک ماکت تمرین کنید و باز هم تأکید می‌کنیم که بدون یادگیری درست، از اقدام به انجام این حرکت روی دیگران و به ویژه کودکان با هر سنی خودداری کنید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید