دهانهٔ رحمم را برای تشخیص زمان تشخیص تخمک‌گذاری چگونه بررسی کنم؟

دهانهٔ رحمم را برای تشخیص زمان تشخیص تخمک‌گذاری چگونه بررسی کنم؟

اگر قبل از تخمک‌گذاری‌تان مخاط دهانهٔ رحم مساعد بارداری را دارید و پس از افزایش مخاط دهانهٔ رحم تغییر دمایی ثابتی دارید که تخمک‌گذاری را تأیید می‌کند، نیازی به چک کردن دهانهٔ رحم ندارید. اما اگر هر ابهامی برایتان وجود دارد، دهانهٔ رحم اطلاعات خوبی برای تأیید دو نشانهٔ دیگر به شما خواهد داد.

وقتی به زمان تخمک‌گذاری نزدیک می‌شوید، دهانهٔ رحمتان نرم، بالارفته یا High، باز و مرطوب می‌شود. پس از تخمک‌گذاری، این علائم برعکس می‌شوند و دهانهٔ رحم سفت، پایین‌آمده یا Low، بسته و خشک می‌شود.

ممکن است ساده به نظر برسد اما بیشتر زنان با لمس کردن دهانهٔ رحمشان آشنا نیستند و وقتی این کار را می‌کنند نمی‌دانند بافتی که لمس می‌کنند باید دقیقاً چه حسی داشته باشد. بهترین راه برای یادگیری این است که وقتی حس کردید مخاط دهانهٔ رحم مرطوب شده است، شروع به چک کردن آن کنید و این کار را تا چند روز پس از افزایش دمای بدن ادامه دهید. این مرحله که حدوداً پنج روز است همان زمانی خواهد بود که شما متوجه تغییری ناگهانی می‌شوید.

برای چک کردن دهانهٔ رحم، ابتدا دست‌هایتان را بسیار تمیز بشویید. سپس انگشت میانی دستتان را تا بند میانی انگشت یا حتی بالاتر وارد واژن و دقت کنید که بافت دهانهٔ رحم چه حسی دارد. پیش از تخمک‌گذاری ممکن است شبیه بافت لب‌‌ها باشد و پس از تخمک‌گذاری بافتی سخت‌تر، شبیه نوک بینی‌تان دارد.

حتی اگر دهانهٔ رحمتان را چک کنید، باز هم باید دو نشانهٔ اصلی تخمک‌گذاری شامل دمای پایهٔ بدن و مخاط دهانهٔ رحم را دنبال کنید. این به معنای آن است که هر روز صبح، قبل از اینکه از جا بلند شوید و بعد از حداقل سه ساعت خواب مداوم دمای بدنتان را اندازه‌گیری کنید. اگر تخمک‌گذاری شما انجام شده باشد، دمای بدنتان باید به سرعت بیشتر از مقادیر قبلی افزایش یابد. دمای بدن باید برای ۱۲ تا ۱۶ روز و تا زمان شروع پریود بالا بماند. اما تغییر دما به شما نمی‌گوید چه زمانی تخمک‌گذاری خواهید کرد، بلکه فقط می‌گوید که چه زمانی تخمک‌گذاری کرده‌اید، بنابراین مهم است که این روش را در کنار بررسی تغییرات دهانهٔ رحم در طول چرخهٔ قاعدگی استفاده کنید.

پس از پریود، شما احتمالاً متوجه چند روز خشکی می‌شوید و به دنبال آن رطوبت رو به افزایشی خواهید داشت که تا وقتی مخاط دهانهٔ رحم حالت کش‌دار و لیزی پیدا می‌کند ادامه می‌یابد. این همان زمانی است که رابطهٔ جنسی بیشترین احتمال برای منجر شدن به لقاح و باردار شدنتان را دارد.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید