درست است که پشه‌ها زنان باردار را دوست دارند؟

درست است که پشه‌ها زنان باردار را دوست دارند؟

بله، به نظر می‌رسد پشه‌ها زنان باردار را جذاب‌تر از زنان دیگر می‌بینند که علاوه بر آزار ناشی از خاریدن و خاراندن، ریسک بالاتر برای نیش پشه‌ها به معنای ریسک بالاتر برای برخی ویروس‌ها و بیماری‌ها توسط پشه‌هاست.

اگرچه برخی افراد به طور ژنتیکی برای پشه‌ها جذاب‌تر هستند، اما فاکتورهای دیگری هم نقش دارند. وجود مواد خاصی روی سطح پوست یا در نفس شخص می‌توانند پشه‌ها را از ۳۰ متر دورتر هم جذب کنند. جذاب‌ترین بوها برای پشه‌ها شامل بوی اسید لاکتیک تجمع‌کرده و آزادشده در عرق بدن است مثل وقتی عضلاتتان در حال کار و فعالیت هستند و دی‌اکسیدکربن که ما با هر بازدمی بیرون می‌دهیم و در عرق هم آزاد می‌شود، به ویژه زمانی که با گرما و رطوبت ترکیب شوند.

پژوهشگران دریافتند که حشرات زنان باردار را دو برابر بیشتر از زنان غیر باردار نیش می‌زنند. به نظر این پژوهشگران، یک توضیح محتمل برای این مورد آن است که در اواخر بارداری، زنان باردار سنگین‌تر نفس می‌کشند و ۲۱ درصد بیشتر از زنان دیگر، هوایی را که حاوی دی‌اکسیدکربن بیشتر از معمولی است بیرون می‌دهند. یک فاکتور مؤثر دیگر نیز ممکن است افزایش دمای بدن در طول بارداری باشد. افزایش در درجه حرارت بدن به معنای آن است که زنان باردار مواد فرار بیشتری را از پوستشان آزاد می‌کنند که باز هم ردیابی آنها را برای پشه‌ها راحت‌تر می‌‌کند.

هرچند این حدس و گمان‌ها منطقی به نظر می‌رسند اما اثبات‌شده نیستند. در نهایت هم اینکه: ما نمی‌دانیم که چرا زنان باردار برای پشه‌ها جذاب‌تر هستند، اما به نظر می‌رسد که جذاب‌تر باشند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید